demontaż pieca kaflowego

Jak rozebrać piec kaflowy?

Piece falowe były nieodłącznym elementem wyposażenia kuchni w XIX i XX wieku. W domach  arystokracji i u bogatych mieszczan pojawiły się znacznie wcześniej. Można je jeszcze spotkać w wielu domach oraz w kamienicach. Opinie o piecach są dwojakie – jedni twierdzą, że to  dobry sposób na ogrzanie mieszkania i mają w sobie swoisty klimat, drudzy uważają, że zajmują one zbyt dużo miejsca, są zniszczone i nie bardzo pasują do nowoczesnego wystroju wnętrz.

Zabezpieczenie mieszkania przed demontażem pieca

Rozbieranie pieca kaflowego wiąże się z „tonami” kurzu, pyłu i wszelkiego innego brudu. Silne zapylanie brudzi podłogę i meble. Dlatego przed rozbiórką należy usunąć z pomieszczenia meble i przykryć podłogę. Trzeba zrobić miejsce na usunięcie poodpadkowych gruzów. Podłoga jest szczególnie narażona na zabrudzenia i zniszczenia związane z wywozem gruzu. Na niej też gromadzi się najwięcej pyłu.  Należy ją zabezpieczyć, np.: przykryć folią.

Akcesoria potrzebne do demontażu pieca

Do demontażu pieca kaflowego nie są potrzebne jakieś drogie i specjalistyczne sprzęty. Wystarczą: wiadro i łopatka do zbierania gruzu oraz młotek i dłuto.  Woda i najprostszy spryskiwacz pomagają uniknąć silnego zapylenia.

Cenne kafle

Stare, jeszcze przedwojenne piece kaflowe miały obudowę z pięknych kafli, które dzisiaj są poszukiwanym przedmiotem. Warto nadmienić, że piece kaflowe wracają do łask w unowocześnionej formie.  Ludzie lubią łączenie klasyki z nowoczesnością. Kafle ze starego pieca można wykorzystać do wykonania nowego pieca. Chęć powtórnego wykorzystania kafli albo ich sprzedaży wymaga więcej pracy. Trzeba ostrożnie usunąć wszystkie płytki. Wydłuża to czas  rozbiórki, jednak może być opłacalne – na stare, przedwojenne  kafle możemy znaleźć nabywców. Wystarczy wystawić ogłoszenie w sieci.

Jak rozebrać piec kaflowy

Usuwanie pieca kaflowego

Rozbiórkę pieca kaflowego rozpoczyna się od górnej części. Pierwszym etapem jest usunięcie płytek składających się na sklepienie. Od góry należy wlać kilka litrów wody, co pozwoli na ograniczenie ilości pyłu i kurzu unoszącego się w mieszkaniu oraz ułatwi sprzątanie po zakończonym demontażu.  Należy odczekać godzinę i można przystępować do kolejnego etapu rozbiórki pieca kaflowego. Przy wyburzaniu pomocny jest młotek. Jeżeli do pieca nie była wlana woda, to konieczne jest używanie spryskiwacza wypełnionego wodą i skraplanie kolejnej rozbieranej warstwy pieca. Kiedy usuniemy piec i wywieziemy gruz, pozostaje zamurowanie dziury  w ścianie w miejscu podłączenia pieca do przewodu kominowego. Pod żadnym pozorem nie wolno zasłonić dziury, by usunąć ją z widoku. Konieczne jest jej właściwe zasklepienie,  aby pozbyć się w przewodzie kominowym wszelkich nieszczelności. Osoby, które tego nie zrobią, narażają siebie  i najbliższych na zatrucie bezwonnym tlenkiem węgla, czyli czadem. Takie zatrucie  bywa śmiertelne.

Pomoc drugiej osoby

Przy rozbiórce pieca kaflowego konieczna jest pomoc drugiej osoby. Wyburzanie konstrukcji i wynoszenie gruzu przebiega wtedy sprawniej. Demontaż starego pieca kaflowego można zlecić profesjonalnym firmom, które zrobią, co trzeba i pozostawią po sobie czyste pomieszczenie.  Rozbiórka  takiego pieca nie jest trudna, choć bez wątpienia jest czasochłonna i męcząca. Zatrudnienie profesjonalistów powinny rozważyć osoby cierpiące na choroby serca i układu oddechowego. Zapylenie pomieszczenia może być szkodliwe dla ich zdrowia. Usługę demontażu pieca bez problemu znajdziemy w każdym mieście.

Piece kaflowe wracają do łask w nowoczesnej formie.  Wiele osób burzy stare piece, aby zrobić miejsce na nowy. Piec kaflowy dłuższej utrzymuje ciepło, ponieważ jest stale ogrzewany od wewnątrz przez gorące spaliny wytwarzane w palenisku. Po wytworzeniu odpowiedniej ilości ciepła, piec magazynuje je, bardzo powoli i przez długi czas oddaje na zewnątrz pomieszczenia. Demontaż starego, zniszczonego pieca kaflowego bywa koniecznością. Budowa nowoczesnego pieca kaflowego to kosztowa, choć opłacalna inwestycja. Piec kaflowy może być także przedmiotem dekoracyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *