5 skutecznych sposobów na uspokojenie maluszka

5 skutecznych sposobów na uspokojenie maluszka

5 skutecznych sposobów na uspokojenie maluszka

Twój maluszek jest niespokojny, nie może wyciszyć się i zasnąć? Sprawdź 5 sposobów, które są polecane i stosowane przez rodziców na całym świecie! Dzięki tym technikom zapewnisz swojemu dziecku doskonałą opiekę, poczucie bezpieczeństwa oraz sprawisz, że poczuje się ono znacznie lepiej. Zastosuj w razie kolki, bolesnego ząbkowania czy podczas męczącego skoku rozwojowego.

Każdy rodzic zna najlepiej swoje dziecko i wie, co zrobić, aby je wyciszyć. Jednak, debiutując w nowej roli, można stanąć w obliczu wyzwania uspokojenia płaczącego maluszka, który mimo tego, że ma suchą pieluszkę i jest najedzony pozostaje rozdrażniony. Jak mu pomóc? Wykorzystując któryś z naszych pomysłów:

1.  Włączyć biały szum

Szumiące zabawki Whisbear są nieocenione przy uspokajaniu dziecka. Emitują szum, który maluszek zna z życia płodowego. W ten sposób jest on otoczony przyjaznym dźwiękiem kojarzącym się ze spokojem, bezpieczeństwem, bliskością.

2.  Ciasno owinąć dziecko

Maluszek wierzga nóżkami i rączkami, co powoduje, że nie może się wyciszyć i spokojnie zasnąć. Ciasne otulenie pieluszką czy rożkiem sprawia, że łatwiej mu zapanować nad wykonywanymi ruchami oraz zasnąć w przytulnym otoczeniu.

3.  Kołysać dziecko wertykalnie

Bujanie góra-dół może się okazać znacznie skuteczniejsze niż w poziomie. Ruchy wertykalne są naturalne, przypominające te z okresu życia płodowego. Nie tylko pomagają się uspokoić, ale też stymulują zmysły, rozwój motoryki i równowagi.

4.  Przystawienie do piersi

Jeżeli karmisz piersią, możesz przystawić do niej płaczącego, niespokojnego niemowlaka. Nawet jeśli nie jest on głodny, to taki kontakt skóra do skóry pomoże mu w wyciszeniu się i budowaniu poczucia, że mama jest blisko, a w jej ramionach czeka ukojenie.

5.  Masaż i ciepły okład

Jeżeli podejrzewasz, że płacz jest spowodowany bólem brzuszka, to możesz zaproponować dziecku ciepły okład (np. z pieluszki lub kompresu) albo masaż. Taki relaks na pewno pomoże, nawet jeśli powód rozdrażnienia jest inny.

Jeżeli cokolwiek w zachowaniu dziecka budzi Twój niepokój, a metody samodzielnego ukojenia nie działają, warto skonsultować się z pediatrą lub położną, którzy wykluczą np. infekcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *