Czego nie wolno wyrzucać do kontenerów na śmieci

Czego nie wolno wyrzucać do kontenerów na śmieci

Czego nie wolno wyrzucać do kontenerów na śmieci?

W ostatnich czasach bardzo duży nacisk kładzie się na ekologię oraz na segregację odpadów. Obecnie większość gmin w Polsce wprowadziła niemal przymusową segregację, co wiąże się z niewątpliwymi zaletami dla całego społeczeństwa. Jednak wciąż wiele osób nie ma pewności, w jaki dokładnie sposób powinno się segregować śmieci i jakich przedmiotów nie wolno umieszczać w kontenerach. Jeżeli również zmagasz się z powyższym problemem, koniecznie zapoznaj się z tym tekstem.

Żółte kontenery na śmieci – plastik i tworzywa sztuczne

Ten kontener przeznaczony jest na większość przedmiotów plastikowych i metalowych, jednak z paroma wyjątkami. Do żółtych pojemników na śmieci nie należy, bowiem wyrzucać butelek oraz pojemników nieopróżnionych wcześniej ze swojej zawartości. Nie należy ich jednak myć, jeżeli gmina wyraźnie tego nie zaleca, gdyż takie postępowanie zwiększyłoby zupełnie niepotrzebnie zużycie wody. Co więcej, w kontenerach nie należy umieszczać plastikowych zabawek, opakowań po olejach napędowych czy części samochodowych, opakowań po lekach oraz zużytych artykułów medycznych, zużytych baterii i akumulatorów, pojemników po farbach oraz lakierach, a także sprzętu AGD.

Niebieskie kontenery na śmieci – papier

W kontenerach o takim kolorze należy umieszczać przedmioty wykonane z papieru. Jednak i tutaj występują pewne wyjątki. Do pojemników przeznaczonych na papier nie należy, bowiem wyrzucać papieru ręcznikowego oraz zużytych chusteczek higienicznych, papieru zatłuszczonego, mocno zabrudzonego, lakierowanego lub powleczonego folią. Do przedmiotów, których nie wolno umieszczać w tym kontenerze należą także: kartony po mleku i innych napojach, worków po nawozach, cemencie oraz innych materiałach budowlanych, tapet, pieluch i innych artykułów higienicznych, zatłuszczonych, papierowych naczyń jednorazowych oraz ubrań.

Zielone kontenery na śmieci – szkło

Niektóre gminy zapewniają osobne kontenery na szkło kolorowe i przezroczyste, jednak co do zasady do zielonych pojemników wyrzucać należy wszelkie przedmioty szklane poza: ceramiką, fajansem, kryształem oraz porcelaną, gdyż nie są to gatunki szkła nadające się do recyklingu. Ponadto w kontenerach nie wolno umieszczać także żarówek, świetlówek, reflektorów, luster, zniczy z woskiem w środku, szkła okularowego oraz żaroodpornego, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach i olejach silnikowych, szyb okiennych lub zbrojonych, monitorów oraz lamp telewizyjnych, a także termometrów i strzykawek. Wszelkie materiały, których nie można umieszczać w wyżej wymienionych kontenerach, należy wyrzucać do pojemnika z odpadami zmieszanymi.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą UsuńGruz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *