Każdego roku na świecie marnuje się ponad 1 mld ton żywności. To tyle, ile potrzeba na wyżywienie średnio 2 mld ludzi. Ponad 60% jedzenia marnują sami konsumenci, którzy je m.in. nieprawidłowo przechowują.
Produkty mięsne i nabiał to podstawa jadłospisu większości Polaków. Jak pokazują badania, częściej kupujemy mięso mrożone i paczkowane. Spada natomiast sprzedaż tego świeżego. Przeciwnie rzecz się ma w przypadku rynku nabiałowego. Polski nabiał ma mocną pozycję nie tylko w kraju, ale i w Unii Europejskiej zdążył wyrobić sobie markę. W 2022 r. wartość rynku nabiałowego wyniosła 20 mld zł.
Jeszcze zdrowe czy już nie?
Mięso i nabiał, by zachowały swoje walory smakowe, a przede wszystkim były zdrowe, muszą być właściwie przechowywane. Przeciwnie, zamiast na talerzu wylądują w koszu, a spożyte przeterminowane mogą być przyczyną zatrucia lub prowadzić do poważnych problemów. Dobroczynne dla zdrowia białko i woda są bowiem doskonałym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów.
Jak długo jest za długo?
Pakowane, mrożone czy świeże — produkty wymagają właściwego przechowywania, a nie tylko pilnowania daty przydatności. Nabiał czy nawet gotowane mięso, które na wiele godzin zostanie wystawione na słońce w upalny dzień, przestanie być zdatne do spożycia. Jak właściwie przechowywać te produkty? Oto kilka zasad, o których warto pamiętać. Świeże mięso może być trzymane w lodówce, najlepiej na półce nad warzywami, gdzie jest najchłodniej, maksymalnie dobę. Po zamarynowaniu można zyskać dodatkowe kilkanaście godzin.
Mrozić czy chłodzić?
Mięso najdłużej można przechowywać, zamrażając je. W zależności od rodzaju może być zdatne do spożycia nawet po roku. Zamrażać nie można natomiast nabiału, gdyż wytraca on ponad połowę swoich cennych wartości odżywczych oraz nabiera nieprzyjemnego posmaku. Produkty tego typu, nawet zamknięte, powinny być trzymane w lodówce. Po otwarciu z reguły są zdatne do spożycia maksymalnie do 2 dni. Co istotne, każdy z nich wymaga innej temperatury, np. sery i twaróg 2 stopni Celsjusza, mleko UHT 2-10 stopni Celsjusza, ale już kefiry i jogurty 5 – 10 stopni Celsjusza.
Jaką lodówkę wybrać?
Właściwe przechowywanie żywności, szczególnie mięsa i nabiału, wymaga właściwego sprzętu. Obecnie na rynku znajdziemy liczne profesjonalne lodówki zarówno do użytku domowego, jak i lokalach usługowych. Przykładem są te stosowane w kuchniach w restauracjach, barach i hotelach. Lodówka gastronomiczna posiada znacznie większy zakres regulacji temperatury. Może to być dwukrotność tego, co oferuje sprzęt domowy. Dodatkową zaletą są przezroczyste drzwi, dzięki którym pracownicy kuchni mają stały ogląd na to, jakie produkty są dostępne i w jakim są stanie. Bez względu na to, czy kuchnia w Ritzu czy we własnym M, w przypadku przechowywania żywności należy się kierować rozsądkiem. W ocenie stanu danego produktu pomocne też będą zmysł smaku i zapachu, nie tylko technologia.