Pierwsza przytulanka dla niemowlaka. Przepis na spokojny sen

Pierwsza przytulanka dla niemowlaka. Przepis na spokojny sen

Pierwsza przytulanka dla niemowlaka. Przepis na spokojny sen

Z pewnością doskonale pamiętasz swoją pierwszą przytulankę, która była ulubioną zabawką. Być może masz ją nawet do dziś i z sentymentem powracasz do niej, aby wspominać beztroskie dzieciństwo. Dlatego też, jeśli jesteś przyszłym rodzicem, powinieneś pamiętać, że w wyprawce dla Twojego dziecka koniecznie powinna znaleźć się przytulanka dla niemowlaka. O tym, dlaczego jest ona tak ważna i na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru, dowiesz się natomiast z tego artykułu.

Jaka jest historia przytulanki dla niemowląt?

Pierwsza przytulanka to najczęściej pluszowa lub wykonana z innej tkaniny miękka zabawka, która towarzyszy dziecku od narodzin. Choć obecnie są one niezwykle popularne, a nawet mają swoje święto — Dzień Pluszowego Misia obchodzony na całym świecie 25 listopada, nie zawsze tak było. Przytulanki dla niemowląt mają bowiem stosunkowo młodą historię. Po raz pierwszy pojawiły się na początku XIX wieku. O to, kto wpadł pierwszy na pomysł tego typu zabawki dla dzieci, do dziś spierają się Amerykanie oraz Niemcy. W USA przytulanki pojawiły się bowiem po raz pierwszy w 1902 roku. Przyjmowały one kultową po dziś dzień postać pluszowego misia o imieniu Teddy, które pochodziło od potocznego określenia ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta. W Niemczech pierwsze przytulanki pojawiły się natomiast w 1903 roku. Miały one również postać pluszowego misia, a do ich stworzenia inspiracją były zdjęcia prezentujące małe niedźwiadki w zoo. 

Dlaczego w wyprawce dziecięcej nie powinno zabraknąć przytulanki dla niemowląt?

Pierwsza przytulanka dla niemowlaka to jednak nie tylko urocza zabawka, z którą będzie się wiązać w przyszłości wiele wspomnień. Ten niepozorny element wyprawki dziecięcej pełni bowiem niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka. Wraz z przyjściem na świat styka się ono z całkiem nową, nieznaną rzeczywistością. Miękka, przyjemna w dotyku przytulanka staje się dla niego więc pewnego rodzaju wentylem bezpieczeństwa. Dzięki temu, że dziecko doskonale zna jej fakturę, zapach i kształt, pierwsza przytulanka pomaga mu się wyciszyć i uspokoić. Bardzo często staje się więc niezastąpionym elementem ułatwiającym zasypianie dziecku. Na kolejnych etapach rozwoju dziecka jego pierwsza przytulanka będzie stale towarzyszyć mu każdego dnia. Ucząc go opiekuńczości, odpowiedzialności za własne rzeczy oraz zapewniając zawsze obecność bezpiecznego i znanego elementu, który pozwala przezwyciężyć na przykład strach czy uporać się z dziecięcymi smutkami. W związku z tym do najważniejszych zalet posiadania przytulanki zaliczyć można przede wszystkim to, że:

  • pomaga ona dziecku poradzić sobie ze stresem, 
  • zapewnia dziecku poczucie stabilności i bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, 
  • ułatwia zasypianie, również to samodzielne,
  • pomaga dziecku się wyciszyć po ekspozycji na wiele bodźców. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszą przytulankę dla niemowlaka?

Stojąc przed wyborem pierwszej przytulanki dla dziecka, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że powinna być ona bezpieczna. Dlatego warto wybierać wyłącznie przytulanki dla niemowląt wykonywane z naturalnych materiałów takich jak na przykład bawełna. Pozbawione małych elementów, które mogłyby być połknięte przez dziecko. W związku z tym w przypadku małych dzieci jako pierwsza przytulanka idealnie sprawdzą się na przykład kocyki wykonane z bambusu. Są one miękkie w dotyku, pozbawione małych elementów, a do tego wykazują właściwości antybakteryjne oraz bez problemu można je prać w pralce. Inną propozycją, która sprawdzi się jako pierwsza przytulanka dla niemowlaka, są zabawki kontrastowe. Tego typu przytulanki kontrastowe wykonywane są bowiem z tkanin w kolorach, które są widoczne dla dziecka od pierwszych dni jego życia. Dzięki temu łatwo nimi zainteresować malucha. Jeśli chodzi natomiast o przytulanki dla starszych dzieci, z powodzeniem można natomiast postawić na klasyczne misie lub inne zwierzątka takie jak pluszowe króliczki czy ośmiorniczki. W przypadku dziewczynek ciekawą propozycją przytulanki są z również materiałowe lalki. 

Gdzie można znaleźć fajne przytulanki dla niemowląt?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wybierając przytulankę dla dziecka, poza dopasowaniem jej do wieku malucha warto także zwrócić uwagę na ich jakość. Przykładowo pierwsze przytulanki w sklepie Malulu idealnie spełniają ten wymóg. Wszystko za sprawą tego, że są produkowane głównie w 100% z bawełny z certyfikatami Oeko-Tex. Dodatkowo ich wybór w tym internetowym sklepie dziecięcym pozwoli z pewnością każdemu znaleźć idealną przytulankę dla dziecka, bez względu na jego wiek oraz design, jakim ma się ona wyróżniać. 

Podsumowując, pierwsza przytulanka to coś więcej niż tylko zabawka. To element, który wspiera prawidłowy rozwój dziecka, zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu w różnych sytuacjach. Dlatego kompletując wyprawkę dziecięcą, nie powinieneś zapomnieć o zakupie przytulanki dla niemowlaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *