Jak urządzić pokój dla chłopca?

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Aranżacja pokoju dla syna to spore wyzwanie dla rodziców. Przestrzeń, którą mają do dyspozycji, musi łączyć w sobie wiele funkcji i spełnić wiele oczekiwań dziecka. Jak urządzić funkcjonalny i przytulny pokój dziecięcy?

Zacznij od koloru ścian

Mówi się, że tradycyjnie dla chłopca przyporządkowany jest kolor niebieski lub błękit. Wszystko zależy od tego, jaki odcień farby się aktualnie trafi. Oczywiście, o ile przy noworodku, który nie ma jeszcze nic do powiedzenia, możemy postawić na taki odcień, o tyle przy starszym dziecku warto zastanowić się nad czymś innym. Neutralnych i „męskich” możliwości jest sporo. W chłopięcym pokoju spotkasz na pewno m.in. zieleń, żółty, granatowy lub szary w połączeniu z białym, które są również bardzo uniwersalne. Mile widziane są również mocniejsze akcenty kolorystyczne (czerwony), ale tylko dla podkreślenia niektórych dodatków w pokoju.

Styl

Jeśli kolory mają być neutralne i męskie, to i styl powinien taki być. Dobierz coś uniwersalnego, co ewentualnie później będzie można łatwo zmienić. Nie masz pomysłu? Możesz postawić na motyw kosmosu. Pamiętaj, że dziecko rośnie, a wraz z nim zmieniają się jego zainteresowania i pasje. Postaw na takie dekoracje, które później łatwo usunąć, zastąpić innymi lub zmodyfikować. Idealnie sprawdzi się do tego fototapeta z motywem kosmicznym, którą później, z wiekiem dziecka, można zastąpić inną. Tutaj – https://muralo.pl/fototapety/tematyka/kosmos – znajdziesz szeroki wybór fototapet w tym stylu. Twoje dziecko będzie zachwycone. 

3 strefy komfortu

Warto podzielić sobie przestrzeń, którą ma się do zagospodarowania na trzy strefy. Strefa snu i odpoczynku, strefa zabawy oraz strefa nauki. Są to strefy, które mają zapewnić komfort dziecku, a wydzielenie ich jest możliwe nawet przy niewielkiej powierzchni pomieszczenia. Meble powinny być jednak jak najbardziej uniwersalne, ponieważ dziecko może z wiekiem zmienić upodobania.

Strefa snu i odpoczynku

Na początku dziecko śpi w łóżeczku. Później, kiedy syn zacznie spać w pokoju sam i będzie potrzebował większego i normalnego łóżka, to wybierz takie, które posłuży przez co najmniej kilka lat. Są łóżka, które rosną z dziećmi. Zaplanuj następne kroki wystroju wnętrza, by móc je dostosować stylem do reszty pokoju. Zainstaluj nad łóżkiem oświetlenie lub lampki o regulowanym natężeniu światła. To wygodne dla dziecka w każdym wieku. Poduszki i koce będą świetnym uzupełnieniem całej tej strefy, czyniąc ją bardziej przytulną.

Strefa zabawy

W pokoju, w którym nie ma dużo miejsca, warto wyznaczyć malutki kącik, w którym dziecko będzie miało miejsce na różne aktywności, które będą rozwijały jego umysł, zainteresowania i poniekąd sprawność fizyczną. Stolik, krzesełko, kredki, mnóstwo zabawek, samochodziki. Pamiętaj, żeby przy wyborze tych zabawek i mebli, kierować się zainteresowaniami chłopca.

Jeśli masz taką możliwość, a dziecko nie zaczęło jeszcze nauki, to pamiętaj, że pokój chłopca to przede wszystkim miejsce do zabawy. Strefa ta powinna zajmować najwięcej miejsca w tym okresie. Dywan lub wykładzina dywanowa zapewni dziecku bezpieczeństwo i przyjemną zabawę.

Warto też pamiętać, że zabawki trzeba gdzieś trzymać. Po zakończonej zabawie dziecko powinno je schować. Szafki, regały, półki i pojemniki do przechowywania to meble, które będą w pokoju chłopca przez cały jego okres. Zmieniać się będzie tylko ich zawartość. Najpierw zabawki, a później książki. Taka kolej rzeczy.

Strefa nauki

Wyjątkowo istotnym elementem w tej strefie jest funkcjonalne biurko i krzesełko, które wpływa na odpowiednio wyprofilowaną postawę Twojego syna i zdrowy kręgosłup. Dobrze, żeby strefa nauki miała swoje miejsce przy oknie. Zazwyczaj tam jest najwięcej naturalnego światła, co podczas czytania, odrabiania lekcji czy uczenia się wpływa korzystnie na oczy dziecka i jego samopoczucie. Naturalne światło zawsze będzie lepiej wypadało na tle sztucznego. Na pewno doda Twojemu dziecku dużo energii do działania i nauki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *