Aranżacja pokoju dla syna to spore wyzwanie dla rodziców. Przestrzeń, którą mają do dyspozycji, musi łączyć w sobie wiele funkcji i spełnić wiele oczekiwań dziecka. Jak urządzić funkcjonalny i przytulny pokój dziecięcy?
Zacznij od koloru ścian
Mówi się, że tradycyjnie dla chłopca przyporządkowany jest kolor niebieski lub błękit. Wszystko zależy od tego, jaki odcień farby się aktualnie trafi. Oczywiście, o ile przy noworodku, który nie ma jeszcze nic do powiedzenia, możemy postawić na taki odcień, o tyle przy starszym dziecku warto zastanowić się nad czymś innym. Neutralnych i „męskich” możliwości jest sporo. W chłopięcym pokoju spotkasz na pewno m.in. zieleń, żółty, granatowy lub szary w połączeniu z białym, które są również bardzo uniwersalne. Mile widziane są również mocniejsze akcenty kolorystyczne (czerwony), ale tylko dla podkreślenia niektórych dodatków w pokoju.
Styl
Jeśli kolory mają być neutralne i męskie, to i styl powinien taki być. Dobierz coś uniwersalnego, co ewentualnie później będzie można łatwo zmienić. Nie masz pomysłu? Możesz postawić na motyw kosmosu. Pamiętaj, że dziecko rośnie, a wraz z nim zmieniają się jego zainteresowania i pasje. Postaw na takie dekoracje, które później łatwo usunąć, zastąpić innymi lub zmodyfikować. Idealnie sprawdzi się do tego fototapeta z motywem kosmicznym, którą później, z wiekiem dziecka, można zastąpić inną. Tutaj – https://muralo.pl/fototapety/tematyka/kosmos – znajdziesz szeroki wybór fototapet w tym stylu. Twoje dziecko będzie zachwycone.
3 strefy komfortu
Warto podzielić sobie przestrzeń, którą ma się do zagospodarowania na trzy strefy. Strefa snu i odpoczynku, strefa zabawy oraz strefa nauki. Są to strefy, które mają zapewnić komfort dziecku, a wydzielenie ich jest możliwe nawet przy niewielkiej powierzchni pomieszczenia. Meble powinny być jednak jak najbardziej uniwersalne, ponieważ dziecko może z wiekiem zmienić upodobania.
Strefa snu i odpoczynku
Na początku dziecko śpi w łóżeczku. Później, kiedy syn zacznie spać w pokoju sam i będzie potrzebował większego i normalnego łóżka, to wybierz takie, które posłuży przez co najmniej kilka lat. Są łóżka, które rosną z dziećmi. Zaplanuj następne kroki wystroju wnętrza, by móc je dostosować stylem do reszty pokoju. Zainstaluj nad łóżkiem oświetlenie lub lampki o regulowanym natężeniu światła. To wygodne dla dziecka w każdym wieku. Poduszki i koce będą świetnym uzupełnieniem całej tej strefy, czyniąc ją bardziej przytulną.
Strefa zabawy
W pokoju, w którym nie ma dużo miejsca, warto wyznaczyć malutki kącik, w którym dziecko będzie miało miejsce na różne aktywności, które będą rozwijały jego umysł, zainteresowania i poniekąd sprawność fizyczną. Stolik, krzesełko, kredki, mnóstwo zabawek, samochodziki. Pamiętaj, żeby przy wyborze tych zabawek i mebli, kierować się zainteresowaniami chłopca.
Jeśli masz taką możliwość, a dziecko nie zaczęło jeszcze nauki, to pamiętaj, że pokój chłopca to przede wszystkim miejsce do zabawy. Strefa ta powinna zajmować najwięcej miejsca w tym okresie. Dywan lub wykładzina dywanowa zapewni dziecku bezpieczeństwo i przyjemną zabawę.
Warto też pamiętać, że zabawki trzeba gdzieś trzymać. Po zakończonej zabawie dziecko powinno je schować. Szafki, regały, półki i pojemniki do przechowywania to meble, które będą w pokoju chłopca przez cały jego okres. Zmieniać się będzie tylko ich zawartość. Najpierw zabawki, a później książki. Taka kolej rzeczy.
Strefa nauki
Wyjątkowo istotnym elementem w tej strefie jest funkcjonalne biurko i krzesełko, które wpływa na odpowiednio wyprofilowaną postawę Twojego syna i zdrowy kręgosłup. Dobrze, żeby strefa nauki miała swoje miejsce przy oknie. Zazwyczaj tam jest najwięcej naturalnego światła, co podczas czytania, odrabiania lekcji czy uczenia się wpływa korzystnie na oczy dziecka i jego samopoczucie. Naturalne światło zawsze będzie lepiej wypadało na tle sztucznego. Na pewno doda Twojemu dziecku dużo energii do działania i nauki!