Patelnie nieprzywierające są często wybierane do zadań związanych ze smażeniem mięsa, jajek i delikatnych kawałków ryb. Niemniej te naczynia są również dość wybredne i wymagają więcej uwagi, niż mogłoby się wydawać. Dziś opiszemy, w jaki sposób można uszkodzić taką patelnię.
Wystawianie patelni nieprzywierającej na działanie wysokiej temperatury
Przede wszystkim naczynia z powłoką zapobiegającą przywieraniu nie są przeznaczone do wysokich temperatur. Wyższe temperatury z czasem uszkodzą powłokę, a dodatkowo mogą również powodować uwalnianie szkodliwych toksyn. Kiedy naprawdę chcesz usmażyć idealny stek, sięgnij po patelnię stalową lub żeliwną. Chociaż wariant nieprzywierający sprawdza się w wielu sytuacjach, to jednak nie we wszystkich.
Używanie metalowych przyborów
Czy za młodu rodzice powtarzali ci, żebyś nie używał metalowego przyboru na patelni? Okazuje się, że mieli rację. Naczynia metalowe, a także wełna stalowa do czyszczenia muszą zostać bezwzględnie wyeliminowane podczas korzystania z omawianego naczynia kuchennego. Metal może porysować lub wywołać odpryski na powłoce, a jeśli tak się stanie, zdecydowanie będziesz musiał wymienić patelnię, zamiast dalej jej używać. Bezpieczniej będzie sięgnąć po drewnianą łyżkę lub silikonową szpatułkę.
Mycie patelni w zmywarce
Szkło, naczynia emaliowane i stal nierdzewna doskonale nadają się do zmywarki. Jednak wszystkie inne naczynia należy myć ręcznie, zwłaszcza nieprzywierające. Tak, niektóre produkty tego typu mają oznaczenie pozwalające na taką czynność, niemniej ciepło generowane przez cały proces zmywania wraz z detergentami spowoduje z czasem degradację powłoki. Zamiast tego poświęć dodatkową minutę lub dwie, aby umyć taką patelnię w umywalce.
Użycie niewłaściwego tłuszczu
Używając patelni nieprzywierającej, za wszelką cenę unikaj sprayu do smażenia. Powoduje bowiem gromadzenie się osadów wokół krawędzi, które po prostu ostatecznie się nie spalają. W rezultacie wysiłek potrzebny do usunięcia pozostałości może doprowadzić do uszkodzenia patelni. Zalecamy sięganie po inne smarowidła, jak masło klarowane, oliwa z oliwek, czy olej.
Dodawanie tłuszczu w niewłaściwym czasie smażenia
Każdemu młodemu kucharzowi mówi się, aby rozgrzał patelnię przed dodaniem do niej tłuszczu kuchennego, ale odwrotnie jest w przypadku używania tej z nieprzywierającą powłoki. Zamiast tego należy dodać olej lub masło do patelni, gdy tylko zostanie wystawiona na działanie ciepła. Ponadto, co ważniejsze, niektóre patelnie z powłoką zapobiegającą przywieraniu mogą uwalniać toksyny, zawsze należy unikać, zwłaszcza gdy obok obecni są przyjaciele, rodzina lub zwierzęta domowe.
Podsumowanie
W żadnym razie nie należy myśleć, że po kupieniu patelni nie trzeba o nią później dbać. Tylko właściwa jej pielęgnacja pozwoli nam cieszyć się nią przez długi czas. Każdy patelnia bowiem ma swoje właściwości, o których należy zdawać sobie sprawę. Tylko wtedy zakup będzie optymalny i w pełni bezpieczny.
Zobacz również:
-
Jak zrobić domową pizzę z dowolnymi dodatkami? Przepis krok po kroku
-
Czy makarony BIO są kluczem do zdrowszej diety? Poznaj ich zalety i zastosowanie
-
Poznaj sekret udanego grillowania. Odpowiednia temperatura to klucz do idealnych potraw
-
Jak upiec idealne ciasto bez użycia jajek
-
Domowa pizza, przepisy: jak samodzielnie przygotować idealną pizzę