Niestety coraz więcej osób cierpi na chorobę, jaką jest łysienie plackowate. Objawem są pojawiające się na skórze łyse plamy. Jak pokazują badania ta przypadłość dotyczy najczęściej dzieci i młodych dorosłych. Około 2/3 to ludzie przed 30 rokiem życia. Niestety nie jest znana przyczyna tej choroby, lekarze uważają, że ma ona podłoże autoimmunologiczne, a więc organizm traktuje cebulki włosów, jako swoistego intruza i doprowadza do ich niszczenia, czego skutkiem jest intensywne wypadanie włosów. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam sposoby na walkę z tą dolegliwością. Oczywiście pamiętajcie o wizycie u lekarza. Ponadto przedstawimy możliwości, jak radzić sobie z kompleksami i dlaczego warto zdecydować się na przedłużanie i zagęszczanie włosów.
Ciężko znaleźć przyczynę tej choroby
Jak już wspomnieliśmy jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, jednak do tej pory lekarzom nie udało się ustalić, co ją wywołuje. Można zauważyć, że w przypadku 20 do 60 procent chorych jest ona dziedziczna. Jednocześnie występuje ścisłe jej powiązanie z chorobami wynikającymi z autoagresji. Do nich można zaliczyć atopowe zapalenie skóry, bielactwo, zapalenie tarczycy (np. Hashimoto), zapalenie jelita grubego, reumatoidalne zapalenie stawów, a także toczeń rumieniowaty i cukrzyca typu 1. Choć coraz więcej medyków skłania się do teorii, że łysienie plackowate występuje na skutek dużego stresu, zatem można je zaliczyć do chorób psychodermatologicznych. Można także wysnuć wnioski, że jej natężenie, a więc wzmocnione wypadanie włosów występuje wraz z niedoborem cynku.
Czy leczenie może być skuteczne?
Warto wiedzieć, że leczenie tej choroby jest bardzo trudne, a jednocześnie długotrwałe i niestety nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Nie mniej należy się na nie zdecydować. Bardzo często lekarze przepisują minoksydyl. Jest to płyn do stosowania na skórę głowy, który ma pobudzać porost włosów. Roztwór należy delikatnie wcierać się w chore miejsca 2 razy dziennie. Jednak mogą pojawić się skutki uboczne, na szczęście nie są one bardzo mocne. Zazwyczaj występuje podrażnienie tego miejsca. Doustnie stosowana jest cyklosporyna, która ma działanie immunosupresyjne. Można także zdecydować się na fotochemioterapię podczas, której pacjent otrzymuje lek psoralen, a następnie chore miejsce naświetlane jest promieniami UVA. Chory ma takie zabiegi zazwyczaj 3 razy w tygodniu. Bardzo pomocna może również okazać się krioterapia, jednak musi być ona stosowana z umiarem, tak aby nie doszło do uszkodzenia mieszków włosowych w jeszcze większym stopniu. Według badań najbardziej skuteczna jest immunoterapia miejscowa, która polega na spowodowaniu nadwrażliwości kontaktowej poprzez specjalne alergeny kontaktowe.
Odpoczynek i odstresowanie się
Do intensywnego wypadania włosów i łysienia plackowatego może dojść na skutek bardzo silnego stresu. Dlatego wielu psychiatrów uważa, że właśnie stres jest jedną z przyczyn tej choroby. Dlatego chorym zaleca się także zmianę stylu życia, poprzez unikanie sytuacji stresowych. Czasami bywa konieczna psychoterapia czy zastosowanie leków uspokajających czy na bazie serotoniny. Warto także zmienić styl odżywiania się i wprowadzić do życia aktywność fizyczną. Czasami takie drobne zmiany bywają skuteczne.
Jak walczyć z kompleksami?
Niestety łysienie plackowate powoduje także kompleksy. Ale absolutnie nie można się przejmować, wszak jest wiele opcji, dzięki którym można poczuć się lepiej. Jeżeli przeżywacie utratę części włosów to możecie zdecydować się na przedłużanie i zagęszczanie włosów bądź też samo przedłużanie włosów. Efekt może być spektakularny. Niestety wielu chorych traci wszystkie włosy, ale i to można rozwiązać. Wystarczy tylko dobrać właściwą perukę, najlepiej wykonaną z naturalnych włosów.
Pamiętajcie, że nie można się przejmować. Nawet jeżeli stracicie włosy na skutek tej choroby, to są sposoby na poprawę swojego samopoczucie, choćby przedłużanie włosów i ich zagęszczanie co ukryje łyse placki. Jednocześnie codziennie powtarzajcie sobie, że jesteście piękni, wtedy także w to uwierzycie, wszak to 100% prawda.