Jaką kanapę wybrać do pokoju dziecka? Poradnik dla rodziców

Jaką kanapę wybrać do pokoju dziecka? Poradnik dla rodziców

Jaką kanapę wybrać do pokoju dziecka? Poradnik dla rodziców

Kanapa do pokoju dziecka może służyć jako łóżko lub mebel wypoczynkowy. Jak wybrać odpowiednią kanapę dla dziecka? Sprawdź!

Kiedy warto kupić kanapę do pokoju dziecka?

Gdy pokój dziecka jest duży, wtedy kanapa może być bardzo dobrym zakupem. Świetnie sprawdzi się podczas oglądania telewizji, grania w gry na konsoli lub podczas spotkań ze znajomymi.

W małym pokoju dziecięcym kanapa może pełnić dwie funkcje, czyli może być meblem wypoczynkowym oraz łóżkiem. Rozkładana konstrukcja pozwala na łatwe przekształcenie kanapy w komfortowy mebel do snu.

Rodzaje kanap do pokoju dziecięcego

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje kanap dziecięcych jak kanapa nierozkładana, rozkładana czy mini kanapa. Co wybrać?

Kanapa nierozkładana

Taka kanapa do pokoju dziecka sprawdzi się wtedy, gdy ma ona służyć jedynie jako mebel wypoczynkowy. Brak systemu rozkładania powoduje, że nie może być używana do spania.

Nierozkładane kanapy mogą przybierać różnorodne kształty, a brak wbudowanego systemu rozkładania powoduje, że można kupić je w niskiej cenie.

Kanapa rozkładana do spania

To najczęstszy wybór do pokoju dziecięcego. Rozkładana kanapa dla dziecka może być szybko rozłożona i przeznaczona do snu, natomiast o poranku z powrotem złożona. Zajmuje wtedy mało miejsca i umożliwia łatwe poruszanie się po pokoju.

Przy zakupie takiej kanapy należy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów, z których została ona wykonana, ponieważ decydują one o komforcie nocnego wypoczynku. Wysokiej klasy materac zapewni podtrzymanie dla ciała, a prosty w obsłudze system rozkładania ułatwi obsługę kanapy. Może być ona również wyposażona w skrzynię do przechowywania pościeli i innych przedmiotów.

Jednym z typów kanapy rozkładanej jest amerykanka. To niewielka kanapa przypominająca swoim wyglądem fotel, która po rozłożeniu zmienia się w małe łóżko.

Mini kanapa

Mini kanapa w pokoju dziecka wykonana jest w całości z pianki. Często uzupełniona jest tapicerką z nadrukami bohaterów dziecięcych bajek.

To niewielki, lekki mebel, który sprawdzi się podczas zabawy i do wypoczynku. Nie będzie jednak w stanie zastąpić łóżka – cienka, miękka pianka materaca nie zapewnia takiego komfortu jak gruby materac.

Czym powinna wyróżniać się dobra kanapa dziecięca?
Szeroki asortyment kanap do pokoju dziecięcego powoduje, że wielu rodziców ma trudności z wyborem odpowiedniego mebla.

Przede wszystkim nie warto podejmować swojej decyzji pochopnie. Najlepiej wcześniej zapoznać się z różnymi ofertami producentów, a także wziąć pod uwagę opinię małego użytkownika kanapy.

Cechy dobrej kanapy do pokoju dziecka:

 • komfort,
 • atrakcyjny wygląd,
 • wysokiej jakości materiały,
 • wytrzymała tapicerka,
 • solidne wykonanie,
 • łatwe i bezpieczne rozkładanie i składanie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kanapy do pokoju dziecka?
Przy wyborze kanapy do pokoju dziecka warto przeanalizować nawet najmniejsze detale, aby dobrać taki mebel, który będzie odpowiadał maluchowi. W końcu musi on wytrzymać dziecięce zabawy, powinien być też bezpieczny oraz wygodny, aby można było się na nim zdrzemnąć lub przespać całą noc.

Przy doborze kanapy dla dziecka warto wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

 • styl,
 • wymiary,
 • tapicerka,
 • rodzaj wypełnienia,
 • sposób rozkładania,
 • wielkość powierzchni do spania,
 • system przechowywania.

Styl

Dla malucha najważniejszą kwestią jest wygląd kanapy. Gdy nie będzie mu się podobała, wtedy na pewno nie będzie korzystać z niej tak chętnie, jak wtedy, gdy będzie idealnie wpasowana w jego gust.

Producenci oferują kanapy do pokoju dziecięcego w wielu wariantach wzorniczych. Wśród najmłodszych największą popularnością cieszą się modele w żywych kolorach, na przykład jak zielony, żółty, niebieski, czerwony czy fioletowy. Dla nastolatka można z kolei wybrać kanapę szarą, która może być dowolnie udekorowana kolorowymi poduszkami.

Przed zakupem najlepiej zapytać o zdanie swoją pociechę – w końcu to ona będzie na co dzień korzystać z nowego mebla.

Wymiary

Druga ważna kwestia przy wyborze kanapy dziecięcej to jej wymiary. Producenci oferują te meble wypoczynkowe w trzech wariantach różniących się swoją szerokością – to kanapy jednoosobowe, dwuosobowe i trzyosobowe.

Do pokoju dziecka najczęściej wybierane są kanapy dwuosobowe, a wtedy, gdy miejsca jest bardzo mało – jednoosobowe, czyli amerykanki.

Przed zakupem warto zmierzyć miejsce, w którym mebel ma być ustawiony, a następnie porównać wyniki z jego wymiarami.

Tapicerka

Tapicerka powinna być nie tylko atrakcyjna pod względem wizualnym, ale też wytrzymała i łatwa do utrzymania w czystości.

Tapicerowane meble w pokoju dziecięcym narażone są na szybkie zabrudzenie, na przykład od rozlanego soku czy jedzenia. Właśnie dlatego dobrym wyborem jest mebel z obiciem o podwyższonej odporności na zanieczyszczenia.

Dodatkowym plusem będzie zdejmowane pokrycie, które można wyprać w pralce.

Rodzaj wypełnienia

Najlepiej zdecydować się na kanapę z wypełnieniem sprężynowym oraz pianką. Taki mebel jest nie tylko komfortowy, ale również bardziej trwały. To też najlepszy wybór, gdy kanapa dla dziecka ma być używana jako łóżko.

W wyższej klasy kanapach zamiast najtańszej pianki tapicerskiej stosuje się pianki lepszej klasy, na przykład wysokoelastyczne (HR). Im wyższa gęstość pianki, tym będzie ona bardziej wytrzymała i trwała.

Sposób rozkładania

Gdy kanapa do pokoju dziecka ma być rozkładana, warto zwrócić uwagę na zastosowany system rozkładania. Najlepiej, aby był on prosty w obsłudze i bezpieczny dla dziecka, by nie przytrzasnąć ręki.

Najlepsza będzie kanapa typu wózek lub belgijka. Wygodny w rozkładaniu, lecz mniej bezpieczny jest system DL z wysunięciem siedziska i opuszczeniem oparcia. Najmniej komfortowy i ryzykowny system rozkładania kanapy w pokoju dziecięcym to klik-klak.

Wielkość powierzchni do spania

Kanapy oferują powierzchnię do spania o szerokości od 80-90 cm w meblach jednoosobowych do 120-150 cm w meblach dla dwóch lub trzech osób.

System przechowywania

Kanapa w pokoju dziecka wyposażona w skrzynię ułatwi przechowywanie pościeli.

Podsumowanie

Mebel jak kanapa najczęściej kojarzy się z salonem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić ją również w pokoju dziecka. Szeroka gama modeli powoduje, że można dopasować ją do tego wnętrza i do gustu małego użytkownika, a także tak, by zapewniła pełen komfort i bezpieczeństwo.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem JuMeble, gdzie znajdziecie kanapy i łóżka do pokoju dziecięcego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *