Jakie krzewy owocowe warto mieć w ogrodzie?

Jakie krzewy owocowe warto mieć w ogrodzie?

Jakie krzewy owocowe warto mieć w ogrodzie?

Uprawianie ogrodu to świetna pasja, która łączy w sobie pożyteczne z przyjemnym. Stanowi codzienną dawkę aktywności fizycznej, a przy odpowiedniej uprawie z czasem można cieszyć się dojrzałymi owocami. Przed zdecydowaniem się na rozpoczęcie prac ogrodowych należy zdobyć kilka podstawowych informacji na temat uprawy oraz wyboru krzewów owocowych.

Korzyści wynikające z sadzenia

Owoce, które zostały zebrane z własnego krzaka, smakują najlepiej. Wynika to z satysfakcji płynącej z samodzielnej pracy oraz braku sztucznych dodatków. Przy owocach z własnej uprawy można mieć pewność, że rośliny nie zostały potraktowane środkami chemicznymi. To ogrodnik decyduje, jakich preparatów użyje do zabicia chwastów. Istnieje wiele naturalnych środków takich jak kompost, które będą sprzyjały optymalnemu wzrostowi roślin.

Doskonałą porą na zbieranie płodów swojej pracy jest czas, kiedy owoce świeżo dojrzeją. Wynika to z tego, że właśnie w tym czasie są one najsmaczniejsze oraz posiadają najwięcej substancji odżywczych. W przypadku tworzenia domowych przecierów lub dżemów ma to nieco mniejsze znaczenie, jeśli chodzi o kwestie degustacyjne. Jak wcześniej wspomniano świeżo zebrane owoce będą najzdrowsze.

Idealne miejsce na posadzenie roślin

Aby owoce były dojrzałe i pyszne krzewy muszą być posadzone w odpowiednim miejscu. Wynika to z wymagań rośliny, co do dostępu światła wody oraz jakości gleby. 

  • Wbrew pozorom nie trzeba posiadać dużego ogrodu. Często 3 krzaki będą w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie na owoce kilku osób. Rośliny te mogą zostać również wkomponowane już w istniejący ogród i stanowić uzupełnienie całej aranżacji. Z powodzeniem mogą rosnąć wśród kwiatów lub drzew.
  • Krzewy owocowe powinny być posadzone w pewnym oddaleniu od płotu. Dystans ten ma na celu umożliwić zbieranie owoców z każdej strony krzewu. Oczywiście istnieje kilka gatunków, które będą wymagały bliskiego sąsiedztwa jakieś podpory – przykładowo w postaci płotu.
  • Należy również zwrócić uwagę na oświetlenie ogrodu. Rośliny, które są bardzo światłolubne, powinny zostać umieszczone w miejscu, gdzie naświetlenie jest największe przez cały sezon. Cieniolubne warianty powinny być natomiast posadzone w miejscach o mniejszej dostępności do światła. Wszystko zależy od specyfikacji danego krzewu, dlatego należy się z nią koniecznie zapoznać przed zasadzeniem.

Popularne krzewy owocowe wśród ogrodników

Porzeczki

Dla miłośników tych owoców najlepszą radą jest posadzenie porzeczek we wszystkich kolorach – czarnej, białej oraz czerwonej. Różnią się one smakiem oraz właściwościami. Dzięki tak dużej różnorodności smaków nigdy się nie znudzą. Krzewy same w sobie są raczej średniej wielkości. Na szczęście roślina nie jest szczególnie wymagająca. Poza glebami wapiennymi porzeczki mogą wyrosnąć praktycznie na każdej glebie. Wahania temperaturowe również nie powinny zaszkodzić roślinie. Terminy dojrzewania porzeczek różnią się w zależności od odmiany chociaż zwykle jest to czerwiec.

Agrest

Jest to jeden z najpopularniejszych krzewów. Agrest ma charakterystyczny smak oraz kulisty kształt. Świetnie sprawdza się w przetworach oraz bezpośrednim jedzeniu. W zależności od gatunku krzewy będą dojrzewały w innych miesiącach. Należy uważać na kolce agrestu. Posiada on również wysokie wymagania co do gleby, ponieważ musi być żyzna. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie kompostu lub skorzystanie z innej odżywki. Pozytywny efekt na wzrost będzie miało nasłonecznienie i osłona od wiatru. Agrest wytrzymuje mrozy i niskie temperatury.

Aronia 

Krzew ten posiada dekoracyjne białe kwiaty. Jego duża wartość estetyczna objawia się także jesienią, kiedy liście ładnie się przebarwiają. Owoce aronii są zdrowe. Zazwyczaj wykorzystuje się je do produkcji przetworów. Krzew ten jest mało wymagający – bez większego problemu wyrośnie na każdej glebie ogrodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *