Pod tajemniczą nazwą krochmalu, kryje się stworzony z zagotowanej z wodą mączki kartoflanej roztwór, który może zostać użyty przy usztywnianiu tkanin. Najczęściej był używany przy pościeli, obrusach, firankach czy serwetkach, ale także koszulach. Jest to metoda, od której w dzisiejszych czasach się już często odchodzi, która służyła usztywnianiu ubrań. W ten sposób wchłaniały o wiele mniej zabrudzeń i nasiąkały skrobią, co ułatwiało ich późniejsze doczyszczenie, dlatego że plamy były usuwane razem ze skrobią w trakcie prania.
Czym jest krochmal?
Dodatkowym atutem stosowania takiego zabiegu, zwłaszcza w przypadku pościeli, obrusów czy firan, było ograniczenie w ten sposób ilości wchłanianego kurzu i wilgoci. Dzięki czemu w tkaninach gromadziło się mniej bakterii, dłużej były świeże i nie szarzały.
Krochmalenie nie było kosztownym zabiegiem, w jego procesie można było wykorzystać zwykłą mąkę ziemniaczaną, obecną w większości szafek kuchennych i dostępną w większości sklepów. Krochmalona pościel jest wyjściem stworzonym idealnie dla alergików i osób z wrażliwą skórą.
Kąpiel w krochmalu w domu
Domowej roboty krochmal można stworzyć samodzielnie. Pierwszym krokiem, jest zagotowanie litra wody. Kiedy woda będzie się gotowała, należy wymieszać szklankę wody, w temperaturze pokojowej z trzema łyżkami mąki ziemniaczanej, a następnie wlać tę mieszankę do gotującej się wody. Dodając do mieszanki odrobinę mleka lub soli, zapobiegnie się przywieraniu tkanin do żelazka, w trakcie ich prasowania. Nie przerywając mieszania, należy odczekać, aż konsystencja mieszanki zacznie przypominać konsystencję kisielu. Każda gęstsza zawiesina będzie skutkowała w efekcie sztywniejszą tkaniną. Po zdjęciu mieszanki z pieca można przystąpić do krochmalenia, czyli zamoczenia w roztworze wypranych i wypłukanych tkanin. Ten proces można przeprowadzić ręcznie albo w pralce, korzystając z trybu płukania. Dostępne są również gotowe mieszanki do krochmalenia, łatwe w użyciu i pomagające zaoszczędzić czas.
Na czym polega kąpiel w krochmalu?
Kąpiel w krochmalu nie służy jedynie wzbogacaniu właściwości tkanin, można ją także wykorzystywać w pielęgnacji skóry. Krochmalone ubrania sprzyjają alergikom i osobom o wrażliwej skórze, ograniczając ich kontakt z bakteriami i drobinami kurzu, ale to nie jedyny pozytywny efekt krochmalu. Stosowanie kąpieli w krochmalu działa korzystnie na już podrażnioną skórę, zarówno dziecięcą, jak i skórę dorosłych.
Kąpiel z dodatkiem krochmalu jest znanym, tradycyjnym sposobem na problemy w pielęgnacji dzieci, w przypadku wysypek czy przesuszonej skóry. Kąpiel z dodatkiem krochmalu działa kojąco i łagodząco na zaczerwienienia, podrażnienia, alergie, otarcia skórne, odparzenia i potówki. Istnieją także badania, wykazujące, że kąpiel w krochmalu ma również korzystne zastosowanie w przypadku skóry atopowej. Skrobia działa wspomagająco na procesy regeneracyjne skóry, przyśpiesza gojenie zmian skórnych, ran, łagodzi także swędzenie i wycisza reakcje alergiczne. Przed każdą kąpielą w krochmalu niezbędne jest wykonanie próby uczuleniowej. Do przygotowania krochmalu można wykorzystać skrobię ziemniaczaną, kukurydzianą i ryżową.