Katastrofalne pranie - co zrobić, gdy pranie zostało zafarbowane?

Katastrofalne pranie - co zrobić, gdy pranie zostało zafarbowane?

Katastrofalne pranie – co zrobić, gdy pranie zostało zafarbowane?

Nie należy do przyjemnych widok, kiedy wyciągając z pralki pranie, okazuje się, że część ubrań jest zafarbowana. Pierwszym odczuciem jest złość i pytaniem, jak to możliwe? Pranie było posegregowane.  Chwilę później okazuje się, że wśród ubrań przeznaczonych do prania znalazła się rzecz, której nie  powinno być w pralce, np.: fioletowa skarpetka, czerwone szorty.  No cóż, przypadki chodzą po ludziach, stało się, nie ma co lamentować. Trzeba zastanowić się, jak uratować zafarbowane rzeczy.

Babcine sposoby na zafarbowane ubrania

Nasze babcie nie znały środków wybielających, nowoczesnych proszków i płynów do prania. Na wszystkie domowe problemy miały swoje naturalne sposoby. Ich zaletą była ekologiczność, niskie koszty, ładny zapach  i zadowalający efekt. Zafarbowane ubrania również nie stanowiły większego problemu, a zdarzały się częściej niż naszemu pokoleniu. Dawniej w czasach, kiedy nie było pralek automatycznych, wielkie pranie robiło się raz w tygodniu, w balii. W obecnych czasach powoli następuje trend powrotu do sprawdzonych domowych metod radzenia sobie z różnymi problemami.  Jest to związane z większą świadomością ekologiczną, częstymi alergiami na środki piorące i chęcią oszczędności w domowym budżecie.

Sposób pierwszy na zafarbowane ubrania – sok z cytryny

Jednym z domowych sposobów na zafarbowane ubrania jest sok cytryny, który ma właściwości wybielające. Doskonale sprawdzi się przy białych ubraniach, które zafarbowały się podczas prania w pralce. Pierwszym krokiem w przywróceniu dawnego wyglądu białym rzeczom jest namoczenie ich w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Następnie trzeba je wyprać w prace. Dla wzmocnienia efektu można dodać do wody z sokiem z cytryny odrobinę sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia.

Sposób drugi na zafarbowane ubrania – liść laurowy

Znakomita i aromatyczna przyprawa, jaką jest liść laurowy, może uratować zafarbowane ubrania. Liście zalewa się gorącą wodą. Jak płyn trochę ostygnie wrzuca się zafarbowane ubrania i trzyma w  wywarze do momentu, kiedy płyn będzie zimny. Następie pierze się ubrania w pralce.

Sposób trzeci na zafarbowane ubrania – skorupki jaj

Często stosowaną metodą w walce z zafarbowanym ubraniem są skorupki jaj, które umieszcza się muślinowym woreczku i wrzuca do bębna pralki.  Prosty zabieg pięknie usuwa niechciane przebarwienia z białych tkanin. Ilość skorupek trzeba dostosować do stopnia przebarwienia ubrań. Może okazać się, że jest potrzebnych kilka woreczków ze skorupkami.

Sposób czwarty na zafarbowane ubrania – soda oczyszczona lub proszek do pieczenia

Właściwości wybielające mają soda i proszek do pieczenia. Świetnie sprawdzają się w walce z zafarbowanym ubraniem. W  celu pozbycia się przebarwień należy rozpuścić kilka opakowań sody w wodzie i namoczyć pranie przez kilka godzin, po czym wyprać w pralce w niskiej temperaturze. Wyższa temperatura może doprowadzić do skurczenia się tkanin.

Domowe sposoby nieraz wymagają, aby zabieg powtórzyć. Działają łagodniej niż kupne detergenty i są przyjazne dla środowiska. Pomagają uratować ubrania, rzadziej dochodzi do uszkodzenia tkaniny.

1 thought on “Katastrofalne pranie – co zrobić, gdy pranie zostało zafarbowane?

  1. dzięki za te podpowiedzi. Czasem stosuje takie chusteczki, które wkłada się do prania, aby nie zostało zafarbowane. I szczerze, pomaga 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *