Szerszenie są jednymi z najbardziej przerażających owadów. I nie bez powodu. Są duże, ciemne i głośno bzyczące. Ugryzienie szerszenia, jak wygląda pierwsza pomoc? Co zrobić, kiedy ugryzie nas szerszeń? O tym poniżej!
Czym jest szerszeń i co grozi po jego ugryzieniu?
Szerszenie swoje gniazda zakładają nie tylko na terenach zielonych, ale także w pobliżu budynków, pod dachami domów, w szczelinach ścian. Pod żadnym pozorem nie wolno samodzielnie usuwać tych gniazd, jest to skrajnie niebezpieczne.
Zrzucone z gniazdem owady mogą wpaść w furię i zaatakować, nie tylko osobę to gniazdo likwidującą, ale także wszystkie osoby w okolicy. W przypadku zauważenia w swojej okolicy gniazda konieczne jest wezwanie strażaków lub specjalistycznej firmy do jego usunięcia. Pozbędą się oni zagrożenia w sposób szybki i bezpieczny, a jednocześnie humanitarny dla owadów.
Wbrew pozorom i błędnej opinii, szerszenie nie są owadami agresywnymi. Nie zaatakują, jeśli nie zostaną do tego sprowokowane. Są za to pożyteczne, zabijają w przyrodzie chore i słabe owady, powstrzymując w ten sposób roznoszenie chorób czy nawet ograniczając ilość szkodników, zjadających uprawy. Szerszenie mogą pluć jadem, ale też wielokrotnie żądlić.
Jak radzić sobie po ugryzieniu szerszenia?
Użądlenie szerszenia jest niezwykle niebezpieczne, nie tylko w przypadku uczulenia na ich jad, kiedy to nawet jedno ugryzienie może być śmiertelne. W przypadku alergii konieczne jest zadbanie, żeby osoby towarzyszące zawsze miały świadomość jego istnienia, a także konieczności niezwłocznego wezwania karetki pogotowia, w razie potrzeby. Co więcej, nawet u osób nieuczulonych po ukąszeniu może pojawić się opuchlizna, niezwykle niebezpieczna, jeśli miejsce, w którym owad zaatakował, to szyja czy okolica twarzy.
Istnieje wtedy ryzyko uduszenia się bądź trudności w oddychaniu. Wizyta u lekarza jest także konieczne w sytuacji większej ilości ukąszeń. Jad szerszeni jest bardzo szkodliwy dla organizmu, do tego stopnia, że nawet w przypadku pojedynczego ugryzienia, warto odwiedzić lekarza, który może coś przepisać na uśmierzenie bólu, powstrzymanie swędzenia. Lekarz także profesjonalnie opatrzy ranę, powstałej w wyniku ukąszenia.
Czasem może pojawić się konieczność usunięcie żądła, ale bez odpowiednich narzędzi lepiej jest tego samemu nie wykonywać. Próbując wycisnąć żądło palcami, tak jak drzazgę, można wprowadzić jeszcze więcej jadu znajdującego się w nim do krwiobiegu i w efekcie bardziej sobie zaszkodzić. Kiedy żądło już opuści ciało, ranę można przemyć wodą z mydłem, sokiem z cebuli albo octem. Znanymi sposobami na uśmierzenie bólu jest także przyłożenie do rany kostki lodu czy okładu z sody oczyszczonej.
Możliwe jest także zastosowanie żelu aloesowego czy maści przeciwhistaminowe. Można stosować te leki samemu, ale konieczna jest wtedy obserwacja rany i swojego organizmu przez kolejne kilka godzin. W przypadku wystąpienia bólów głowy, nudności czy zwiększającego się obrzęku, niezbędna będzie wizyta na pogotowiu i konsultacja ze specjalistą. Substancja znajdująca się w żądle jest trująca, nie należy jej ani trochę bagatelizować.
Nawet mimo braku uczulenia na nią, trudno przewidzieć, w jaki sposób zareaguje organizm i czy sobie z infekcją poradzi bez dodatkowej pomocy.
Błędne przekonania
Wiele błędnych przekonań bierze się z tego jak wygląda szerszeń. Warto jednak pamiętać, że szerszeń, pomimo tego, że jest duży i wydaje dość charakterystyczny, głośny dźwięk, nie zaatakuje człowieka bez powodu. To oznacza, że owad ten może nas użądlić jedynie wtedy, gdy poczuje się zagrożony. Nie jest zatem regułą to, że jeśli spotkamy szerszenia, to na pewno on nas użądli. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że będziemy mogli czuć się bezpiecznie, a zarazem pozwolimy szerszeniowi poczuć, że nie stanowimy dla niego zagrożenia.
Bez gwałtownych ruchów
Szerszenie poczują się atakowane, jeśli zaczniemy wymachiwać przy nich rękami lub celować w nie łapką na muchy czy też klapkiem. Jeśli już szerszeń znalazł się w pobliżu, starajmy się wykonywać jak najmniej ruchów. Żądlenie to u szerszeni reakcja obronna, zatem nie możemy mu dać powodów do tego, by poczuł, że musi się przed nami bronić. Jeśli znajdujemy się w pomieszczeniu, najlepiej będzie, jeśli otworzymy szeroko okno i zaczekamy, aż szerszeń przez nie wyleci. Z kolei jeśli jesteśmy na terenie otwartym, możemy rozważyć powolne wycofanie się z danego obszaru, w szczególności, gdy natrafiliśmy na gniazdo szerszeni.
Niestety istnieje szansa, że pomimo zachowania wszystkich środków ostrożności, zostaniemy użądleni przez szerszenia. Na takie okoliczności przedstawiamy kilka porad co zrobić gdy ugryzie szerszeń.
W apteczce warto mieć zawsze w zapasie takie produkty jak:
- maść, żel lub spray na ukąszenia;
- wapno i/lub leki przeciwhistaminowe (przydatne, gdy jesteśmy uczuleni)
- kompres;
- środek odkażający np. woda utleniona itp.
- maść z antybiotykiem;
Tak przygotowani nie będziemy musieli martwić się co zrobić, gdy ugryzienie szerszenia będzie bolało.
Użądlenie szerszenia – jak wygląda?
Warto wiedzieć jak wygląda użądlenie przez szerszenia, aby nie pomylić go z innym uszkodzeniem skóry. Użądlenie szerszenia to w pierwszej chwili zaczerwienienie i obrzęk. W tym miejscu nie będzie żądła, ponieważ szerszeń ukąszenie zostawia bez żądła – do dla nas dobra informacja, ponieważ nie będzie konieczne wyciąganie niczego z podrażnionego miejsca, które samo w sobie jest już bolesne.
Warto obserwować miejsce użądlenia – jeśli obrzęk powiększa się, lub jeśli są to okolice szyi, nosa, oczu lub ust, istnieje prawdopodobieństwo, że trzeba będzie skonsultować się z lekarzem w przychodni albo nawet na pogotowiu.
Ukąszenie szerszenia – objawy
Prawidłową, czyli łagodną reakcją na ukąszenie będzie lekki obrzęk, świąd i zaczerwienienie skóry. Nie powinny w żadnym wypadku występować duszności, problemy z przełykaniem śliny czy też wymioty. Jeśli jednak się pojawią, jest to wyraźny sygnał, że trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ taka reakcja świadczy o uczuleniu. Oczywiście, należy pamiętać, że ukąszenie, pomimo, że nie jest rozległym obrażeniem, jest dość bolesne i stresujące, więc nie powinno nas dziwić, że osoba użądlona czuje się zmęczona i zdezorientowana.
Pomimo, że ukąszenie może wydawać się błahostką, warto obserwować osobę, którą spotkał ten nieszczęśliwy wypadek. Dobrym pomysłem będzie podanie jej np. szklanki zimnej wody. Objawy ugryzienia przez szerszenia mogą być zarówno łagodne, jak i ostre, więc nie wolno pozostawić uszkodzonego obszaru bez opatrzenia.
Ugryzienie szerszenia – pierwsza pomoc
Co zrobić jak ugryzie szerszeń? Najważniejszym krokiem w celu zabezpieczenia rany będzie oczywiście jej dezynfekcja. Bardzo przydatny okaże się również specjalny żel lub maść na ukąszenia owadów. Przyniesie to przede wszystkim ulgę w bólu i złagodzi obrzęk. Komfort może przynieść również okład z lodu, który spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, co zmniejszy odczucia bólowe, pieczenie i obrzęk. Pod żadnym pozorem nie należy ukąszenia szerszenia nakłuwać!
Profilaktycznie można również zażyć wapno np. w tabletkach musujących rozpuszczonych w zimnej wodzie, zapobiegnie to rozwinięciu się reakcji alergicznej. Oczywiście, w razie pogorszenia się stanu osoby ukąszonej, należy skorzystać z pomocy medycznej. Nawet jeśli przechodziliśmy kiedyś już przez użądlenie szerszenia i nasz stan był stabilny, nie należy tego lekceważyć, trzeba pozostać czujnym.
Użądlenie szerszenia – co robić w przypadku dzieci?
Ukąszenie szerszenia u dzieci może przebiegać nieco bardziej boleśnie. Należy zachować spokój i postępować tak samo jak w przy ukąszeniu szerszenia u dorosłego, co na pewno będzie nieco utrudnione, ponieważ dzieci, szczególnie te małe, mogą być bardzo przestraszone, płakać, a w niektórych przypadkach nawet nie pozwolić na obejrzenie miejsca ukąszenia. Warto w takiej sytuacji wynagrodzić dziecku cierpienie wspólnym oglądaniem bajki lub czytaniem ulubionej książeczki. Na czas opatrywania miejsca ukąszenia można dać dziecku jego ulubioną maskotkę, która również nieco je uspokoi i odwróci uwagę od nieprzyjemnych odczuć. Jeśli nasza pociecha nie jest uczulona, wszystko powinno być dobrze!
Ukąszenie szerszenia – skutki
Ukąszenie szerszenia nie jest w większości przypadków niebezpieczne. Ból i obrzęk powinien zniknąć samoistnie w przeciągu tygodnia. Jedynym długofalowym skutkiem użądlenia może być wyjątkowa awersja do szerszeni – u niektórych osób może ona przekształcić się nawet w fobię, która wymaga konsultacji psychologicznej. Są to jednak bardzo nieliczne przypadki. Nie należy również mylić fobii z naturalną reakcją organizmu na potencjalne zagrożenie.
Strach, który wzbudza w nas ugryzienie przez szerszenia jest jak najbardziej racjonalny, problem pojawia się dopiero w momencie, gdy zaburza on nasze codzienne funkcjonowanie, np. powstrzymuje nas przed wyjściem z domu.
Zobacz również:
-
Dlaczego warto korzystać z usług psychologicznych? Odkryj wsparcie w Twojej okolicy
-
Dlaczego sen jest jednym z filarów zdrowia?
-
Czy makarony BIO są kluczem do zdrowszej diety? Poznaj ich zalety i zastosowanie
-
Witaminy dla kobiet – dobierz odpowiednią dla siebie suplementację
-
Jak poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów?
Dobrze napisane, dziękuję.
Lepiej dmuchać na zimne i nie pozwolić by w naszym otoczeniu pojawiły się szerszenie. Jeśli już one się pojawią to warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się usuwaniem owadów. Powierzone zlecenia firma ta realizuje z pełnym zaangażowaniem, dając klientom gwarancję skuteczności. Zapewnia, że stosowane, sprawdzone metody nie wymagają rozbiórek czy zniszczeń obiektów, nawet jeśli odkryje szerszenie w kominie wentylacyjnym. Po zlokalizowaniu owadów wybiera jeden ze sposobów ich usunięcia, używając przy tym nieinwazyjnych środków chemiczne.