Ugryzienie szerszenia - jak wygląda, jakie są objawy

Ugryzienie szerszenia - jak wygląda, jakie są objawy

Ugryzienie szerszenia – jak wygląda, jakie są objawy

Szerszenie są jednymi z najbardziej przerażających owadów. I nie bez powodu. Są duże, ciemne i głośno bzyczące. Już po jednym ugryzieniu szerszenia może być konieczna interwencja lekarska.

Czym jest szerszeń i co grozi po jego ugryzieniu?

Szerszenie swoje gniazda zakładają nie tylko na terenach zielonych, ale także w pobliżu budynków, pod dachami domów, w szczelinach ścian. Pod żadnym pozorem nie wolno samodzielnie usuwać tych gniazd, jest to skrajnie niebezpieczne.

Zrzucone z gniazdem owady mogą wpaść w furię i zaatakować, nie tylko osobę to gniazdo likwidującą, ale także wszystkie osoby w okolicy. W przypadku zauważenia w swojej okolicy gniazda konieczne jest wezwanie strażaków lub specjalistycznej firmy do jego usunięcia. Pozbędą się oni zagrożenia w sposób szybki i bezpieczny, a jednocześnie humanitarny dla owadów.

Wbrew pozorom i błędnej opinii, szerszenie nie są owadami agresywnymi. Nie zaatakują, jeśli nie zostaną do tego sprowokowane. Są za to pożyteczne, zabijają w przyrodzie chore i słabe owady, powstrzymując w ten sposób roznoszenie chorób czy nawet ograniczając ilość szkodników, zjadających uprawy. Szerszenie mogą pluć jadem, ale też wielokrotnie żądlić.

Jak radzić sobie po ugryzieniu szerszenia?

Użądlenie szerszenia jest niezwykle niebezpieczne, nie tylko w przypadku uczulenia na ich jad, kiedy to nawet jedno ugryzienie może być śmiertelne. W przypadku alergii konieczne jest zadbanie, żeby osoby towarzyszące zawsze miały świadomość jego istnienia, a także konieczności niezwłocznego wezwania karetki pogotowia, w razie potrzeby. Co więcej, nawet u osób nieuczulonych po ukąszeniu może pojawić się opuchlizna, niezwykle niebezpieczna, jeśli miejsce, w którym owad zaatakował, to szyja czy okolica twarzy.

Istnieje wtedy ryzyko uduszenia się bądź trudności w oddychaniu. Wizyta u lekarza jest także konieczne w sytuacji większej ilości ukąszeń. Jad szerszeni jest bardzo szkodliwy dla organizmu, do tego stopnia, że nawet w przypadku pojedynczego ugryzienia, warto odwiedzić lekarza, który może coś przepisać na uśmierzenie bólu, powstrzymanie swędzenia. Lekarz także profesjonalnie opatrzy ranę, powstałej w wyniku ukąszenia.

Czasem może pojawić się konieczność usunięcie żądła, ale bez odpowiednich narzędzi lepiej jest tego samemu nie wykonywać. Próbując wycisnąć żądło palcami, tak jak drzazgę, można wprowadzić jeszcze więcej jadu znajdującego się w nim do krwiobiegu i w efekcie bardziej sobie zaszkodzić. Kiedy żądło już opuści ciało, ranę można przemyć wodą z mydłem, sokiem z cebuli albo octem. Znanymi sposobami na uśmierzenie bólu jest także przyłożenie do rany kostki lodu czy okładu z sody oczyszczonej.

Możliwe jest także zastosowanie żelu aloesowego czy maści przeciwhistaminowe. Można stosować te leki samemu, ale konieczna jest wtedy obserwacja rany i swojego organizmu przez kolejne kilka godzin. W przypadku wystąpienia bólów głowy, nudności czy zwiększającego się obrzęku, niezbędna będzie wizyta na pogotowiu i konsultacja ze specjalistą. Substancja znajdująca się w żądle jest trująca, nie należy jej ani trochę bagatelizować.

Nawet mimo braku uczulenia na nią, trudno przewidzieć, w jaki sposób zareaguje organizm i czy sobie z infekcją poradzi bez dodatkowej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie