Narzędzia, które usprawnią pracę w przydomowym ogródku. Na co postawić?

Narzędzia, które usprawnią pracę w przydomowym ogródku. Na co postawić?

Narzędzia, które usprawnią pracę w przydomowym ogródku. Na co postawić?

Moda na własny ogród nigdy nie przemija. Korzyści, jakie możemy uzyskać z pielęgnacji zielonego zakątka, uświadamiamy sobie w obecnych czasach ze zdwojoną siłą, kiedy na nowo doceniamy ekologiczną żywność oraz możliwość zdrowego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Radość z obserwowania i pielęgnacji mogą czerpać zarówno dorośli, jak i dzieci.

Zakładamy ogród, czyli co przyda się w ogrodowych pracach

Każdy ogrodnik powinien mieć w swoim arsenale kilka podstawowych narzędzi, z których będzie mógł skorzystać w razie potrzeby. Pielęgnacja ogrodu, dzięki odpowiednim sprzętom, może być łatwym zadaniem. Jedynym z narzędzi, które przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o pracach w ogrodzie, jest łopata. 

Jaki szpadel ogrodowy wybrać?

Z jego pomocą nie tylko przekopiemy grządki na początku sezonu wiosennego, ale również wykopiemy dostatecznie głębokie doły, aby następnie zasadzić w nich drzewa oraz krzewy, zarówno owocowe jak i ozdobne. Wybierając idealną łopatę, powinniśmy zwrócić uwagę na jej ciężar. Im bardziej będzie ciężka, tym trudniejsze będzie posługiwanie się nią podczas prac porządkowych. Szczególnie powinny zwrócić na to uwagę osoby cierpiące na przeróżne schorzenia kręgosłupa oraz dolegliwości bólowe. Ponadto szpadel ogrodowy może mieć trzonek wykonany z różnego tworzywa: od lekkiego aluminium po drewno. Kolejnym czynnikiem, który możemy wziąć pod uwagę przy wyborze, to kształt sztychu. Najbardziej uniwersalnym jest kształt spiczasty, gdyż lepiej przebije zbitą ziemię bądź darń. Kształt prosty sztychu pozwala za to na udźwignięcie większej ilości ziemi. 

Przy wyborze szpadla warto od razu dobrać małą łopatkę ogrodową, która przyda się podczas pielęgnacji, przesadzana, pikowania roślin. Mała łopatka jest bardzo przydatna i z łatwością każdy może się nią posługiwać. Tutaj również znajdziemy szeroki przekrój tworzywa, z którego taka łopatka może być wykonana: od metalu, przez co będzie nieco cięższa, aż do materiałów syntetycznych. 

Grabie idealne

Kolejnym narzędziem niezbędnym do prac ogrodowych są grabie. Dzięki nim będziemy w stanie równomiernie rozprowadzić ziemię na zagonkach, jak również zebrać opadające liście jesienią. Wyróżnia się:

  • grabie uniwersalne,
  • grabie do liści.

Przy wyborze grabi należy kierować się przede wszystkim wytrzymałością i tworzywami, z którymi są wykonane grabie. Cena powinna być sprawą drugorzędną. Niektórzy producenci oferują grabie ze zmiennymi głowicami, które się odpowiednio montuje na trzonku. Dobrze dobrane grabie powinny być odpowiednio lekkie i łatwe w prowadzeniu. Podobnie jak w przypadku szpadli ogrodowych, tak i tutaj grabie miewają trzonki wykonane z różnych materiałów. Trzonki drewniane są przeważnie tańsze, natomiast wymagają one zaimpregnowania, a ponadto są cięższe. Trzonki aluminiowe są o wiele trwalsze, a zarazem lżejsze. 

Wąż ogrodowy kontra polewaczka

To, czy zdecydujemy się na wąż ogrodowy do podlewania czy polewaczkę, zależy od tego, czy mamy ujęcie wody, do którego możemy podłączyć wąż. Zarówno pierwszy sposób, jak i drugi, ma swoich zwolenników i przeciwników. Polewaczki ogrodowe mają przeważnie objętość od 5 do 10 litrów. Minusem ich użytkowania jest dość częste zatykanie dziurek, przez które wypływa woda, co wiąże się z częstą potrzebą czyszczenia ich. Podlewanie z pomocą węża ogrodowego wymaga mniejszego nakładu sił, a ponadto możemy jednorazowo podlać o wiele większy obszar. Kiedy skończymy podlewanie, wystarczy zakręcić wodę. 

Pazurki do spulchniania gleby

To nieodłączny element wyposażenia w dalszym etapie prac ogrodowych. Szczególnie przydają się podczas odchwaszczania i pielenia grządek. Warto zdecydować się na poręczne dwa w jednym – motyka z widełkami szczególnie spodoba się osobą, które lubią wielofunkcyjność narzędzi. Tutaj również trzonek może być wykonany z różnych tworzyw, jednakże najłatwiej użytkuje się te z gumowym uchwytem, ponieważ zapobiega to ślizganiu się narzędzia w dłoniach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *