Obrusy, serwety i bieżniki - co poprawi wystrój na stole Tekstylne nakrycie stołu

Obrusy, serwety i bieżniki - co poprawi wystrój na stole Tekstylne nakrycie stołu

Obrusy, serwety i bieżniki – co poprawi wystrój na stole? Tekstylne nakrycie stołu

Obrus na stole – obowiązek czy tradycja, z której można się wyłamać? Zobacz, kiedy położyć obrus na stole i jaka tkanina sprawdzi się najlepiej.

Czy na co dzień na stole musi leżeć obrus?

Obecność obrusa na stole salonowym nie jest obowiązkowa, jednak nie da się ukryć, że nakryty stół wygląda bardziej elegancko niż pusty. Dużo zależy też od stylu wnętrza – jeśli urządziliśmy salon rustykalnie bądź retro obecność obrusa jest obowiązkowa. Natomiast we wnętrzach nowoczesnych obrus nie jest konieczny.

W niektórych domach kultywuje się tradycję nakrywania stołu obrusem wyłącznie do posiłków. Trzeba przyznać, że to ładny zwyczaj, na pewno uprzyjemnia jedzenie.

Najlepsze tkaniny na obrusy i serwetki

Jeśli chcemy, żeby stół prezentował się ekskluzywnie, a tkanina robiła wrażenie szlachetnej, musimy postawić na naturalne materiały. Doskonałym wyborem jest len, który w ostatnim czasie wyparł bardzo uniwersalną bawełnę. Len charakteryzuje się dużą wytrzymałością, można go wielokrotnie prać, nie traci swojego koloru i kształtu. Mało tego – im więcej razy lniany obrus zostanie uprany, tym lepiej będzie się układał na stole. Na początku może wydawać się nieco sztywny, z czasem stanie się obrusem idealnym. Podobnie zachowują się lniane serwety na stół. Nowe mogą być nieco sztywne, ale już po kilku praniach staną się miękkie.

Jak dobrać rozmiar obrusu i bieżnika?

Rozmiar obrusa na stół w żadnym razie nie powinien być przypadkowy. Dobrze dobrany obrus przykrywa cały stół i równomiernie opada na boki, mniej więcej na 20 cm. Gdy siedzimy przy stole, obrus powinien dotykać kolan, ale nie leżeć na nich. W żadnym razie obrus nie powinien sięgać do siedziska krzesła.

Bieżnik może być samodzielną dekoracją lub uzupełnieniem obrusa. Bardzo często bieżnik kładzie się na biały obrus, by nieco go ożywić. Zasada jest taka, że bieżnik kładziemy wzdłuż dłuższego boku obrusa, powinien mieć taką samą długość.

Jak wybrać kolor obrusa na stół

Z okazji ważnych uroczystości na stole kładzie się biały obrus, tak nakazuje tradycja. Na co dzień obrus, o ile zdecydujemy się go położyć, musi być dopasowany do innych dekoracyjnych dodatków pod względem kolorystyki i stylistyki. Obrusy do wnętrz w stylu glamour mogą być haftowane złotą lub srebrną nicią, w we wnętrzach rustykalnych sprawdzą się obrusy w kwiaty, w minimalistycznych można postawić na obrusy gładkie. Kolor obrusa może być powtórzeniem koloru zasłon, narzut lub poduszek.

Szukasz stylowych nakryć stołowych? Sprawdź: Dekoracje stołu – eleganckie obrusy i bieżniki na stół – myhoneyhome.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *