Ogrzewanie klimatyzacją - czy to się opłaca

Ogrzewanie klimatyzacją - czy to się opłaca

Ogrzewanie klimatyzacją – czy to się opłaca?

Koszty ogrzewania są wyższe, dlatego poszukiwane są tańsze i ekologiczne sposoby ogrzewania. Ceny prądu  oraz materiałów opałowych są niezwykle wysokie. W Polsce wciąż wybieramy standardowe rozwiązania grzewcze. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jeszcze kilka lat temu zimy były naprawdę mroźne. Klimatyzatory dostępne w tym czasie na rynku nie posiadały na tyle dobrych podzespołów, by zapewniać wystarczającą wydajność grzewczą.

Klimatyzator jako urządzenie ogrzewające

W  Polsce ogrzewanie budynków wciąż jest realizowane przy pomocy systemów zasilanych energią cieplną z paliw kopalnych, gazowych i ciekłych. Innym rodzajem dostarczanej energii przekształcanej na ciepło jest energia elektryczna, która może pochodzić z różnych źródeł – z sieci elektroenergetycznej, a także z fotowoltaiki. Urządzeniami wykorzystywanymi w systemach grzewczych są kotły, kominki, grzejniki, systemy ogrzewania powierzchniowego (ogrzewanie podłogowe, ścienne) i pompy ciepła. Ciekawym, choć zaskakującym w pierwszym momencie pomysłem jest ogrzewanie klimatyzacją. Klimatyzatory ścienne instalujemy w celu ochrony przed upałem. Kiedy kończy się lato  powyższe urządzenia, mogą pożyteczne. Możliwe jest bowiem ogrzewanie klimatyzacją jako dodatkowe źródło ciepła.

Grzanie typu: powietrze-powietrze

Nowoczesne modele klimatyzacji oferują funkcję ogrzewania klimatyzacją.  Odbywa się to za pomocą pompy ciepła typu powietrze–powietrze, określanej jako klimatyzator typu split.

W lecie „wypompowują” ciepło z pomieszczeń, transportując na zewnątrz, zaś jesienią i zimą możliwe jest odwrócenie działania – jednostka wewnętrzna będzie grzać, a zewnętrzna chłodzić. Zmiana funkcji z chłodzenia na ogrzewanie w klimatyzatorach odbywa się poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na pilocie urządzenia.

Opłacalność ogrzewania klimatyzacją

Nowoczesny klimatyzator, nadający się do ogrzewania klimatyzacją pod względem opłacalności użytkowania może być rozwiązaniem konkurencyjnym dla tradycyjnych grzejników elektrycznych. Tego typu klimatyzatory charakteryzują się bowiem wysoką energooszczędnością i doskonałą wydajnością. Ogrzewanie klimatyzacją jest idealnym rozwiązaniem w okresach przejściowych (wiosenno-jesiennych). Zimą klimatyzatory w funkcji ogrzewania są mniej wydajne ze względu na znaczący spadek temperatury na zewnątrz. Ogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych jest tańsze niż ogrzewanie grzejnikiem elektrycznym. Przy zakupie klimatyzatora trzeba zwrócić uwagę na współczynnik SCOP/COP, informujący  o wartości wyprodukowanej przez klimatyzator energii przy poborze na poziomie 1 kWh.


Ogrzewanie klimatyzacją jest ekologiczne, ponieważ klimatyzatory nie wydzielają żadnych spalin ani pyłów. Nowoczesne klimatyzatory posiadają systemy filtracyjne, które zatrzymują niebezpieczne wirusy i nie dopuszczają do rozwoju bakterii. Komponują się z niemal każdą aranżacją, pracują cicho. Przy skrajnie niskich temperaturach klimatyzatory w funkcji grzewczej nie będą dobrym rozwiązaniem.

Więcej na: Klimatyzator Sklep – specjaliści o klimatyzacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *