akwarium dla rybek

Podstawowe wyposażenie akwarium dla rybek. Poradnik początkującego akwarysty

Domowe akwaria cieszą się coraz większym powodzeniem. Wypełniony wodą zbiornik z kolorowymi rybkami nie tylko jest piękną dekoracją pomieszczenia, ale także działa uspokajająco na skołatane nerwy. Wbrew pozorom założenie zbiornika nie jest wcale skomplikowaną sprawą, oczywiście pod warunkiem, że masz wszelkie niezbędne akcesoria do akwarium. Czytaj dalej, a dowiesz się, czego będziesz potrzebował, aby stworzyć w domu swój mały wodny świat.

Na początek… akwarium

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów akwariów. Odporne na zarysowania szklane zbiorniki i lekkie, izolowane akwaria akrylowe, zbiorniki tradycyjne, gotowe zestawy „plug and play”, a nawet – dla bardziej wymagających akwarystów – wykonywane na zamówienie.

Dla początkującego akwarysty najlepszym wyborem będzie akwarium tradycyjne lub gotowy zestaw.

Najważniejszym jednak aspektem przy wyborze akwarium jest wielkość zbiornika. Chociaż rozum podpowiada, że małe akwarium to mniejszy kłopot, nie jest to zgodne z prawdą.

Większy zbiornik oznacza bardziej stabilny skład chemiczny wody. W małych trudno jest zadbać o chemiczną równowagę, a to z kolei odbija się na zdrowiu rybek i roślin. Większy zbiornik wymaga nie tylko mniej pracy, ale jeśli akwarystyka przypadnie Ci do gustu i będziesz chciał zwiększyć ilość posiadanych rybek, nie będziesz musiał kupować nowego akwarium.

Dobrej jakości filtr

Jeśli chodzi o wyposażenie akwarium dla rybek dobry filtr to podstawa. Odpowiada on za usuwanie szkodliwych substancji z wody i, co za tym idzie, utrzymanie odpowiedniej jej jakości. Bez odpowiedniej filtracji życie w akwarium nie ma szans na przetrwanie.

Ze względu na miejsce zamontowania, filtry możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne, gdzie te drugie zazwyczaj stosuje się w przypadku większych zbiorników. Z kolei ze względu na rodzaj działania możemy spotkać filtry: biologiczne — rozkładające toksyczny amoniak; mechaniczne — wychwytujące odpady, takie jak liście czy resztki pokarmu oraz chemiczne — usuwające szkodliwe substancje, jak np. NO2, NO3 i NH4.

watching-fish-child.jpg

Na szczęście, na stronach takich jak https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/akcesoria-do-akwarium, bez problemu zakupisz filtrację o działaniu trójstopniowym.

Grzałka i termometr

Odpowiednia i stabilna temperatura wody w Twoim akwarium jest niezbędna dla przetrwania w nim ekosystemu. Jest to szczególnie ważny aspekt, jeśli marzy Ci się akwarium tropikalne.

Na rynku dostępne są różne typy grzałek, w różnych rozmiarach. Najczęściej producenci podają sugerowaną wielkość akwarium dla każdego z tych rozmiarów, ale z reguły będziesz potrzebować grzejnika, który zapewnia 1 wat na litr wody.

Oprócz grzałki powinieneś się również zaopatrzyć w termometr do monitorowania temperatury wody. Najlepszym wyborem są termometry cyfrowe, ze względu na łatwy odczyt temperatury.

Oświetlenie

Oświetlenie w akwarium jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względów estetycznych i dekoracyjnych (rybki również nie będą narzekać). Po drugie, ze względu na odbywające się w akwarium zjawisko fotosyntezy, dzięki któremu woda jest lepiej natleniona.

Najlepszym zakupem może być pokrywa do akwarium wyposażona w oświetlenie. W ten sposób dostarczysz swoim rybkom światło i zabezpieczysz je przed potencjalnym zagrożeniem.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *