Przewodnik po zakupie zabawek dla 2-latków

Przewodnik po zakupie zabawek dla 2-latków

Przewodnik po zakupie zabawek dla 2-latków

Drugi rok życia to ekscytujący czas w życiu dziecka i rodzica. Maluch rozpoczyna lub doskonali wówczas umiejętności takie jak siadanie, chwytanie, chodzenie czy mówienie. Dobranie odpowiednich dla niego zajęć i zabawek sprawi, że będzie rozwijał się prawidłowo, w poczuciu szczęścia i satysfakcji z własnych postępów. Jakie zabawki najlepiej wesprą Twoje dwuletnie dziecko?

Jak wygląda świat z perspektywy dwulatka?

Dwulatki są zwykle bardzo ruchliwe i ciekawe świata. Z fascynacją przyglądają się nowym przedmiotom, miejscom i osobom, chcą wszystkiego dotknąć, zajrzeć w każdy kąt. Rolą rodzica jest zapewnianie maluchowi bezpieczeństwa i towarzyszenie mu podczas jego odkryć i wędrówek. Jest to zadanie wymagające uważności, cierpliwości, dające mnóstwo pozytywnych emocji, budujące poczucie wartości małego człowieka oraz tworzące silną więź dziecka z opiekunem.

Jak wybrać zabawkę dla 2-latka?

Dobranie odpowiednich zabawek do wieku dziecka jest niezwykle istotne. Maluch powinien otrzymywać zadania i przedmioty, które są dla niego bezpieczne, atrakcyjne i przystępne. Zbyt trudne lub banalnie łatwe z jego perspektywy zabawy będą go zwyczajnie nudzić i zniechęcać. Grzechotki, proste maty edukacyjne i inne zabawki dla rocznego dziecka mogą być już dla 2-latka mało interesujące. Klocki, gry i zabawki dla 3-latka będą dla dziewczynki lub chłopca w wieku 2 lat trudne do rozpracowania. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i wybór właściwej dla niego zabawki powinien uwzględniać jego indywidualne potrzeby i upodobania. Warto uważnie obserwować malucha i proponować mu aktywności, w których czuje się swobodnie i co jakiś czas motywować go do rozwoju przy pomocy atrakcyjnych dla niego wyzwań.

Najlepsze zabawki dla 2-letniego dziecka

Ze względu na delikatne różnice w tempie rozwoju i preferencjach poszczególnych dzieci zabawki dla 2-latka mogą przybierać różne formy.

Klocki

Kolorowe klocki drewniane są zabawką bezpieczną i ekologiczną. Można przy ich pomocy tworzyć różnego rodzaju konstrukcje lub bawić się w umieszczanie ich w specjalnym pojemniku poprzez dopasowywanie ich do odpowiadających im kształtem otworów. Występują klocki z wizerunkami zwierząt, roślin i postaci z bajek. Niektóre przybierają kształt liczb, inne pojazdów lub domków. Zabawka pobudza wyobraźnię i rozwija umiejętności manualne.

Puzzle

Puzzle z niewielką ilością elementów to idealny sposób na rozwój sprawności intelektualnej 2-latka. Maluch uczy się dopasowywać do siebie poszczególne kształty i tworzyć w myślach kontynuację widzianych fragmentów rysunku. Najbardziej odpowiednie dla 2-latka będą układanki składające się z kliku lub kilkunastu części. Z wiekiem można kupować dziecku coraz bardziej skomplikowane puzzle z większą ilością elementów.  

Tablice sensoryczne i zestawy konstrukcyjne 

Dwuletnie dziecko uwielbia chwytać przedmioty o różnych strukturach i właściwościach. Nie wszystkie materiały i urządzenia w otoczeniu malucha są jednak dla niego odpowiednie. Warto kupić mu wyposażoną w mnóstwo guzików, wajch, kół, przycisków, zamków i dzwonków tablicę sensoryczną, która zajmie jego uwagę i pozwoli w bezpieczny sposób testować działanie poszczególnych przedmiotów. Zestawy konstrukcyjne pozwolą z kolei wykorzystywać znajomość działania różnych elementów w praktyce do tworzenia prostych mechanizmów.

Ruch i kreacja 

2-latek będzie świetnie bawił się podczas wszelkich aktywności ruchowych i plastycznych. Zabawy przy muzyce, malowanie farbami, lepienie z plasteliny pozwolą mu rozładować pokłady energii, pobudzić zmysły i rozwinąć koordynację ruchową.

Zabawa z dwulatkiem, obserwacja jego rozwoju i radości, z jaką odkrywa świat to prawdziwa przyjemność dla każdego rodzica. Warto kupować dziecku w tym wieku zabawki, które będą odpowiadały jego upodobaniom, możliwościom, i które pozwolą mu bezpiecznie i kreatywnie spędzać czas. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *