Wykończenie mieszkania - jakie są koszty

Wykończenie mieszkania - jakie są koszty

Wykończenie mieszkania – jakie są koszty

Roboty wykończeniowe to ostatni etap robót przed wyposażaniem mieszkania w meble i sprzęty. Zanim przystąpimy do prac, musimy dokładnie obliczyć, jaką kwotę zamierzamy przeznaczyć na wykończenie poszczególnych pomieszczeń. Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów wykończeniowych, które różnią się jakością, designem i przede wszystkim ceną. Koszty związane z wykańczaniem mieszkania często przerastają domowników i moment wprowadzenia się do własnych czterech kątów jest odwlekany. Należy więc mądrze zarządzać finansami, by obyło się bez niespodzianek i przypadkowych wydatków.

Wykończenie ścian i podłóg

Najważniejsza i najpilniejsza rzecz podczas prac wykończeniowych to oczywiście otynkowanie i gipsowanie ścian, później ich malowanie, ewentualnie nałożenie tapety lub płytek. Tynkowanie i gipsowanie ścian to koszt +/- 30 zł za m². Za malowanie ścian nie powinniśmy zapłacić więcej niż 15 zł za m². Więcej zapłacimy za nałożenie tapety, bo w tym przypadku koszta wzrosną nawet do 25 zł za m².

Jeśli ściany są gotowe, można przystąpić do kładzenia podłogi. Tu domownicy mają szerokie pole do popisu, bo można zdecydować się na różne możliwości. W kuchni i łazience zwykle kładzie się płytki ceramiczne. Z kolei w pokojach można położyć:

  • panele lub deski podłogowe,
  • parkiet,
  • wykładzinę,
  • można zdecydować się na sam beton lub tzw. podłogę bambusową.

Przy obliczaniu kosztów, należy wziąć pod uwagę nie tylko zakup materiałów, ale także robociznę. Najtańszą opcją są panele podłogowe, a ich ułożenie nie jest zbyt skomplikowane, dlatego można położyć je samemu. Za 1 m² paneli zapłacimy średnio 15-20 zł. Inaczej wygląda sprawa w przypadku parkietu, bo jest to najdroższe i zarazem najtrwalsze pokrycie podłogi. Zakup materiały to kwota dochodząca nawet do 300 zł za 1 m². Za płytki ceramiczne najwyższej jakości zapłacimy nie więcej niż 130-150 zł za 1 m².

Posiadając już wykończone ściany i podłogi, można zaplanować zakup drzwi, mebli oraz sprzętów do kuchni i łazienki. Na tym etapie ciężko przybliżyć

Kuchnia i łazienka – najdroższe wnętrza do wykończenia

Koszty związane z robotami wykończeniowymi kuchni i łazienki należą do tych najwyższych. Największy nakład finansowy przeznaczany jest zawsze na meble kuchenne, często zamawiane pod wymiar, a także różnego rodzaju sprzęty AGD (lodówka, kuchenka, piekarnik, zmywarka itd.) oraz sprzęty sanitarne (kabina prysznicowa, wanna, umywalka, toaleta). Płytki w łazience kładzie się zwykle pod sam sufit, więc koszty bezpośrednio także wzrastają w tym przypadku. Kuchnię i łazienkę można wykończyć za kilka tysięcy, ale zwykle koszta są dużo wyższe i osiągają nawet kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych.

W związku ze sporymi kosztami, jakie ponosi się podczas robót wykończeniowych, chce się zaoszczędzić parę groszy i szuka się jak najtańszej ekipy remontowej. Niestety często doprowadza to do katastrofy. Roboty wykończeniowe powinny być wykonywane z największą dokładnością i starannością. Niemniej jednak tanie firmy przeprowadzające remonty nie przywiązują wagi do tak istotnych kwestii. W konsekwencji ściany są pomalowane nie tak, jak trzeba, widoczne są na nich zacieki od farby, tapeta jest krzywo położona, nie wspominając już o koślawej podłodze z nierówno położonymi kafelkami.

Planując roboty wykończeniowe, warto więc zatrudnić profesjonalistów, z doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami, bez względu na to, jak wysokie koszty będą się z tym wiązały. Solidna i polecana przez innych ekipa remontowa nie będzie tą najtańszą, tego możemy być pewni. Największy wybór firm remontowych jest w dużych miastach, takich jak Poznań, Warszawa czy Kraków, choć i lokalne ekipy remontowe mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Wystarczy popytać znajomych, przejrzeć oferty w lokalnej prasie lub sprawdzić, co podpowiada Internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *