Dobór odpowiedniego oświetlenia w mieszkaniu ma wbrew pozorom ogromny wpływ na komfort mieszkania w nim. Dzięki lampom można zaaranżować klimatyczny kącik do odpoczynku i relaksu, a także sprawić by ciemne pomieszczenia, jak korytarz były dobrze oświetlone. Jakich błędów unikać przy wyborze lamp i oświetlenia?
Nie wybieraj zbyt jasnego światła górnego
Decydując się na oświetlenie mieszkania przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni wybór żarówek, które będą emitować światło. Zbyt mocne o odcieniu chłodnej bieli sprawi, że domownicy będą się czuli jak na hali fabrycznej, a nie we własnym azylu. Ponadto taki kolor oświetlenia powoduje nerwowość i uniemożliwia odpoczęcie po ciężkim dniu pracy.
(Kategoria oświetlenie – https://domar.pl/kategorie/oswietlenie/)
Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest wybór żarówki o ciepłej barwie, która pozwoli się wyciszyć i zrelaksować. Jeśli jednak wybór padł na chłodną biel, można zastosować włącznik ze ściemniaczem, dzięki któremu można regulować natężenie światła.
(Zobacz jak urządzić łazienkę – https://domar.pl/kategorie/lazienka-wellness/)
Zbyt dużo halogenów
Halogeny zazwyczaj dają dużą dawkę mocnego światła, które niekorzystnie wpływa na samopoczucie. Powodem tego może być ciągłe rozdrażnienie, a także uczucie szczypania oczu. O ile takie oświetlenie jest jak najbardziej wskazane w lampkach biurowych, czy też stojących do czytania, to jako główne źródło światła już niekoniecznie.
Dlatego montaż halogenów powinien być szczególnie przemyślany. Warto zatem w salonie czy innym pomieszczeniu niż łazienkach postawić na lżejsze światło, które będzie cechować się mniejszym natężeniem oraz przyjemnym kolorem.
Złe rozplanowanie instalacji świetlnej
Najczęściej umiejscowienie jakichkolwiek włączników jest pozostawiane na sam koniec. Jest to oczywiście błąd. Należy ich rozmieszczenie zaplanować w miarę wcześnie, aby móc je dopasować do własnych potrzeb oraz komfortu użytkowania. Przede wszystkim powinno się zwrócić szczególną uwagę na dobraniu odpowiedniej wysokości, na której będą się znajdować. Niegdyś montowane były na wysokości ramion, co było estetyczne i wygodne dla osoby dorosłej, jednak dla dziecka już nie.
Najlepiej umiejscowić włączniki na wysokości bioder, aby każdy miał do nich dostęp oraz w miarę daleko od drzwi, aby w przypadku ich wymiany można było łatwo operować ościeżnicą. Ponadto ich montaż powinien być uwzględniony pod kątem wielkości pomieszczenia. Długi korytarz dla wygody musi mieć dwa włączniki na końcach pomieszczenia. Tak samo jest ze schodami.
Brak oświetlenia garderoby
Niegdyś oświetlenia wewnątrz szaf nie były montowane. Obecnie jednak powinny być one standardem, o którym mimo wszystko wielu ludzi zapomina. Jeśli garderoba jest osobnym pomieszczeniem w takim wypadku wystarczy dobre i mocne oświetlenie sufitowe w postaci lamp halogenów.
Wewnątrz szaf trzeba się trochę wysilić. Optymalnym rozwiązaniem może okazać się pomocna taśma LED bądź też halogeny. Montaż taśmy jest jednak o wiele prostszym rozwiązaniem, aczkolwiek może się okazać niewystarczającym. Lepiej niekiedy zrobić przeróbkę szafy, czy wnęki i w razie konieczności poprowadzić instalację elektryczną do szafy.
Brak odpowiedniego koloru światła
Barwa światła powinna być tak dobrana, aby pozwalała w pomieszczeniu komfortowo spędzać czas. W jednym może ona być biała i zimna, a w drugim biała i ciepła. Wszystko zależy bowiem od przeznaczenia i wybranej aranżacji przestrzeni. W kuchni łączonej z salonem warto postawić na światło mieszane, gdzie cieplejsze barwy będą w strefie wypoczynkowej, a chłodniejsze, ale nieco mocniejsze nad wyspą i blatami.