gnojówka z pokrzyw

Gnojówka z pokrzyw – jakie ma zastosowanie i jak ją przygotować?

Gnojówka z pokrzyw to skuteczny środek ochronny dla roślin, a zarazem znakomity nawóz. Co ważne, można go stosować bez ryzyka, że zaszkodzi środowisku. Wynika to z tego, że jest ona w pełni naturalna. Gnojówka z pokrzyw jest dziś stosowana coraz powszechniej. Właśnie ze względu na efekty, jakie można dzięki niej uzyska. Warto zatem wiedzieć, jak ją przygotować i gdzie najczęściej znajduje swoje zastosowanie.

Przygotowanie gnojówki z pokrzyw

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy? Aby przygotować 10 litrów gnojówki konieczne będzie wykorzystanie 1 kg świeżych pokrzyw. Najlepiej sprawdzą się młode liście zerwane jeszcze przed kwitnieniem. Zebrane rośliny należy rozdrobnić, a następnie umieścić w dużym pojemniku. Dobrze sprawdzi się plastikowa beczka bądź wiaderka. Pamiętać trzeba, aby wybrany pojemnik nie był ani metalowy, ani betonowy. Po umieszczeniu rozdrobnionych roślin w pojemniku należy je zalać 10 litrami wody. Można do tego użyć zwykłej deszczówki. Kolejny krok to przykrycie pojemnika. Trzeba robić to dokładnie, aby do środka nie przedostały się żadne owady. Co jednak ważne, pokrzywy przez cały czas potrzebują dostępu do tlenu. Dlatego pojemnik najlepiej jest przykryć gazą lub włókniną. Na koniec pojemnik z zalanymi pokrzywami odstawić należy w lekko zacienione miejsce i codzienne mieszać. Po 14-20 dniach gnojówka z pokrzyw będzie gotowa do użycia. Po czym to poznać? Woda stanie się wówczas ciemniejsza i zyska brunatny odcień. Na jej powierzchni nie będą także widoczne już bąbelki i piana. Poza tym wyczuwalny będzie dość nieprzyjemny i specyficzny zapach.

Gnojówka z pokrzywy – zastosowanie

Co podlewać gnojówką z pokrzyw? Tak naprawdę to niemal wszystko. Na pewno idealnie sprawdza się w przypadku pomidorów. Pozytywnie wpływ na ich wzrost i chroni przed różnego rodzaju chorobami, w tym przed zarazą ziemniaczaną. Dzięki temu pomidory są dorodne i okazałe. Także w przypadku takich warzyw jak ogórki, papryka, dynia, kalafior, bakłażan, seler czy cukinia gnojówka z pokrzyw sprawdza się rewelacyjnie. A czy gnojówka z pokrzywy na truskawki to także dobry pomysł? Jak najbardziej tak. Podobnie jest w przypadku malin. Wielu ogrodników często zadaje także pytanie dotyczące tego, czy gnojówką z pokrzyw można podlewać iglaki. Oczywiście tak. Sprawdza się bardzo dobrze w przypadku większości ogrodowych krzewów ozdobnych. Wskazać można tu jeszcze na rabatki. Gnojówka z pokrzywy na trawnik? Jak najbardziej tak. Wielu ogrodników stosuje ją właśnie do tego celu. Na koniec koniecznie wspomnieć trzeba jeszcze o tym, czego nie podlewać gnojówką z pokrzywy. Na pewno nie powinna być ona stosowana w przypadku cebuli, grochu, czosnku i fasoli. Dodać można tu jeszcze wrzosy, rododendrony i azalie.

Częstotliwość podlewania gnojówką z pokrzyw

Jak często podlewać gnojówką z pokrzyw? Tego typu nawozem rośliny podlewane powinny być co 2-3 tygodnie do końca sierpnia. Ważny jest także sam sposób podlewania. Gnojówka wlewana powinna być pod krzaczki. Jest to szczególnie istotne w przypadku warzyw liściastych. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli nawóz dostanie się też na liście. Dodać trzeba, że do podlewania roślin stosowana powinna być gnojówka rozcieńczona w stosunku 1:10. Nieco inaczej proporcje te wyglądają w przypadku opryskiwania przeciwko szkodnikom. Gnojówka rozcieńczona powinna być w stosunku 1:20. Oprysk może być stosowany co kilka dni aż do pozbycia się szkodników. Gnojówka z pokrzywy na mszyce i inne szkodniki jest niezwykle skuteczna. Dlatego warto stosować właśnie taki środek ochronny dla roślin.

Gnojówka z pokrzywy – właściwości

Na zakończenie warto jeszcze raz zaznaczyć, jakie właściwości ma gnojówka z pokrzywy. Przede wszystkim wskazać trzeba na właściwości odżywcze. Nawóz przyczynia się do znacznego wzrostu i rozwoju roślin i kwitnienia. Poza tym zwiększa obfitość plonów. Co więcej, gnojówka z pokrzyw chroni rośliny przed chorobami i szkodnikami. A jak długo może stać gnojówka z pokrzyw? Jak wspomniano, gnojówka przechowywana powinna być w szczelnym plastikowym pojemniku. To ważne, ponieważ po sfermentowaniu wydzielać będzie dość nieprzyjemny zapach. Dlatego nawozu nie powinno się przechowywać choćby w otwartej beczce. Gnojówkę z pokrzyw w taki sposób przechowywać można aż do czasu kiedy się ją w całości zużyje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *