Jak zbudować plac zabaw dla dzieci?

Jak zbudować plac zabaw dla dzieci?

Jak zbudować plac zabaw dla dzieci?

W ciepłe, letnie dni dobrze jest postawić na zabawę z dzieckiem na świeżym powietrzu. Aby jednak zachęcić je do tego typu aktywności należy zapewnić dostęp do odpowiednich zabawek. Poniżej podpowiadamy zatem jak zbudować plac zabaw dla dzieci w domowym ogrodzie.

Chyba każdy rodzić marzy o ustronnym miejscu, gdzie razem z dzieckiem mógłby bawić się na świeżym powietrzu – najlepiej w przydomowym ogrodzie. Do tego jednak  konieczne jest stworzenie placu zabaw dla dzieci. Czy warto inwestować we własny plac zabaw dla dzieci, a jeżeli tak to jakie zabawki ogrodowe powinny wejść w jego skład? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku.

Obecnie w sprzedaży spotkać można bardzo bogatą ofertę zabawek ogrodowych, które mają dać szansę dziecku i rodzicom w atrakcyjny sposób spędzić czas na świeżym powietrzu. Piaskownice, domki ogrodowe, huśtawki to tylko niektóre z zabawek jakie można wykorzystać do stworzenia placu zabaw dla dzieci. Wybór jest duży i różnorodne dlatego też warto wiedzieć na które elementy najlepiej postawić podczas budowy placu zabaw dla dzieci.

Plac zabaw dla dzieci – na co zwrócić uwagę podczas budowy?

Nadrzędną kwestią podczas tworzenia placu zabaw dla dzieci zawsze powinno być bezpieczeństwo pociech. Wszystkie zabawki ogrodowe jak zjeżdżalnie czy huśtawki muszą być w pełni bezpieczne. Zabawki powinny być zlokalizowane na miękkiej nawierzchni – mowa tutaj na przykład o trawie ale warto też rozważyć zastosowanie gumowych podestów. Ważne aby były to atestowane materiały. Wszelkie wysokie elementy jak drabinki do zjeżdżalni muszą posiadać balustrady oraz dodatkowe uchwyty aby zapewnić dziecku pełne bezpieczeństwo. Warto również sprawdzić czy dana zabawka ogrodowa posiada niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa.

Budowa placu zabaw – wiek dziecka jest istotny

Projektując przydomowy plac zabaw warto również wziąć pod uwagę wiek dzieci, które będą z niego korzystać. Inne zabawki będą bowiem sprawiać radość maluchom a zupełnie inne starszym pociechom. Zabawki muszą być dostosowane do etapu rozwoju na którym znajduje się dziecko i zwyczajnie stymulować jego prawidłowy rozwój.

Zabawki ogrodowe jakie powinny znaleźć się na placu zabaw

Rodzicie muszą podjąć również decyzję czy chcą kupić gotowy plac zabaw czy też może samodzielnie skompletować jego poszczególne elementy. Gotowe place zabaw to propozycja dla tych rodzin, które posiadają stosunkowo duży ogród. Takie zestawy najczęściej składają się z huśtawki, zjeżdżalni oraz ścianki wspinaczkowej.

Zakup poszczególnych zabawek ogrodowych tworzących plac zabaw osobno to natomiast propozycja dla tych osób, które nie posiadają ogromnego ogrodu oraz chcą sukcesywnie budować plac zabaw wraz z rozwojem dziecka.

Przydomowy plac zabaw – bez jakich elementów nie można się obyć?

Domek ogrodowy to jedna z bardziej uniwersalnych zabawek na placu zabaw. Można go wykonać samodzielnie lub kupić gotowy. Domek służyć może zarówno jako miejsce do zabawy jak i też tymczasowy schowek na inne, drobne zabawki dziecka.

Huśtawka to kolejna zabawka ogrodowa, która sprawia radość młodszym jak i starszym dzieciom. Wystarczy wybrać odpowiedni model i dopasować go do ilości dzieci jakie mogą się bujać jednocześnie.

Zjeżdżalnia ogrodowa to natomiast idealna propozycja na letnie, gorące miesiące. Zwłaszcza gdy będzie stanowić dodatek do basenu. Dzieci z powodzeniem będą mogły się ślizgać i przy okazji ochłodzić swoje ciało. Wybierając zjeżdżalnie warto zwrócić uwagę na długość ślizgu oraz materiały z jakich została wykonana zjeżdżalnia.

Na sam koniec nie sposób pominąć klasyki każdego placu zabaw czyli piaskownicy. Spotkać można obecnie piaskownice z daszkiem czy też ławeczką oraz o różnych kształtach. Niezmienne jest jednak to, że piaskownica pozwala uwolnić dziecku jego twórczą energię i pobudzić kreatywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *