Witaminy dla kobiet pozwalają zachować młody wygląd i dobre samopoczucie przez długie lata. Sprawdź, które warto wybierać.
Witaminy dla kobiet odpowiednie dla każdego wieku
To, jakie witaminy dla kobiet wybierzemy, zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście wiek. Odpowiednie witaminy dla kobiet po 60. roku życia niekoniecznie sprawdzą się w przypadku dwudziestolatek. Wiele zależy też od stanu zdrowia – w przypadku niedoborów należy sięgnąć po preparaty zawierające większe dawki od tych zalecanych. Niemniej jednak, bez względu na wiek, warto sięgać po konkretne witaminy. Najważniejsza to witamina D, której nie jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z pożywieniem. Witaminę D organizm produkuje samodzielnie, ale by mógł to zrobić, wymagana jest ekspozycja na działanie promieni słonecznych. Okazuje się, że niedobory tej witaminy może mieć nawet 80% Polaków, dlatego tak istotna jest suplementacja. Warto też sięgnąć po witaminę C, która wspiera pracę układu immunologicznego. Suplementy dla kobiet powinny zawierać witaminę E, która chroni organizm przed wolnymi rodnikami i wspomaga odporność. Wpływa również na zdrowy, piękny wygląd skóry.
Jakie witaminy wybierać stosownie do wieku?
Jakie witaminy dla kobiet po 40. roku życia, a jakie dla 50-latek? Bazą są, jak wspomniano, witamina D, C i E. Warto uzupełnić dietę o suplementy z witaminą A, które polecane są zwłaszcza seniorkom. Wspomagają wzrok, a dodatkowo wpływają na wygląd skóry, nadając jej piękną, brzoskwiniową barwę. Kobiety, które na co dzień dużo pracują albo mają wiele stresów, powinny sięgnąć po suplementy diety z witaminami z grupy B. Wspomagają one pracę układu nerwowego, jednak dla większej skuteczności muszą być stosowane razem z magnezem. Kobiety miesiączkujące, zwłaszcza te, którym towarzyszy obfite krwawienie, mogą stosować suplementy diety z witaminą K, która odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi. Witaminy dla kobiet to jednak nie wszystko – bardzo istotne są również mikro- i makroelementy, które wpływają na pracę całego organizmu. W przypadku obfitych krwawień miesiączkowych dobrym rozwiązaniem będą suplementy z żelazem. Kobiety, które mają problem z utrzymaniem prawidłowej kondycji włosów, skóry i paznokci, powinny sięgnąć po krzem i cynk. Miedź zapobiega natomiast chorobom serca i układu krążenia – jeszcze do niedawna była dedykowana głównie kobietom po 60. roku życia, ale dziś dobrze, by sięgały po nią już 40-latki.
Jakie suplementy są ważne dla kobiet? Zwróć uwagę na dawki
Dlaczego niektóre suplementy diety dedykowane są kobietom po 60. roku życia, a inne kobietom po 40. roku życia, jeśli ich skład jest bardzo podobny? Warto zwrócić uwagę na dawki, które w każdym przypadku mogą być inne. Dobrym przykładem jest witamina D, która u dorosłych kobiet powinna być przyjmowana w dawce 1000-2000 jednostek. Tymczasem po 65. roku życia zapotrzebowanie wzrasta nawet do 4000 jednostek dziennie, zwłaszcza jeśli pacjentka ma zmiany osteoporotyczne. Dawka, w jakiej dany składnik znajduje się w suplemencie diety, to jeden z kluczowych aspektów. Producenci często umieszczają na opakowaniach informację, w jakim procencie jedna tabletka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na dany składnik. Warto o tym pamiętać, komponując codzienną dietę. Przekroczenie dziennej wartości może okazać się przykre w skutkach, zwłaszcza w przypadku witamin, które nie są wydalane wraz z moczem. Nieco inna zasada obowiązuje przy niedoborach, które uzupełniamy odpowiednimi suplementami diety. Niedobór witamin i składników mineralnych powinien zostać potwierdzony badaniami tak, aby móc dobrać właściwą dawkę. Pozostaje pytanie, czy suplementy diety można stosować samodzielnie, bez kontroli lekarza? Są to preparaty bezpieczne, które – przyjmowane w odpowiednich ilościach – nie powinny zaszkodzić. Nie należy jednak zapominać, że klucze do zachowania zdrowia są prawidłowa dieta i aktywność fizyczna. Profilaktyczne badania pomagają natomiast wykryć schorzenie we wczesnej fazie rozwoju, dlatego są istotne dla kobiet w każdym wieku.
Artykuł sponsorowany.