skurcze mięśni

Co powoduje skurcze mięśni?

Skurcz mięśnia to dość nieprzyjemna dolegliwość, która, od czasu do czasu, zdarza się każdemu. Jej sporadyczne wystąpienie z reguły nie świadczy o poważnych schorzeniach. Co jednak, jeśli skurcze towarzyszą nam często, a przy tym są bolesne? Więcej na temat przyczyn skurczów mięśni oraz sposobów ich zapobiegania dowiesz się z artykułu.

Skurcz mięśnia to chwilowe, nadmierne jego napięcie i skrócenie, któremu mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe i krótkotrwałe unieruchomienie kończyny. Skurcze mięśni mogą pojawić się na całym ciele, ale często dotyczą nóg, a zwłaszcza łydek i stóp.

Przyczyny skurczów mięśni

W większości przyczyną skurczów mięśni jest dość banalna. To nadmierny wysiłek fizyczny, w wyniku którego, przeciążone mięśnie mają tendencję do mimowolnego kurczenia się.

Duża aktywność fizyczna wiąże się także ze zwiększonym poceniem, co może z kolei narażać organizm na odwodnienie i utratę elektrolitów. Ich zbyt mała zawartość w ciele przyczynia się także do występowania skurczów mięśni.

Kolejną przyczyną dolegliwości jest również niedobór magnezu. Zbyt mała ilość tego pierwiastka często wywołuje nocne skurcze łydek. Bywają one bolesne do tego stopnia, że potrafią wybudzić ze snu.

Jednak częste skurcze mięśni mogą towarzyszyć również poważnym chorobom takim jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niewydolność nerek, schorzenia układu krążenia czy nerwowego. Dlatego, jeśli dolegliwość ta nawraca, a przy tym występują inne, niepokojące objawy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania, a na ich podstawie dalsze postępowanie.

Co robić, gdy skurcz mięśni się pojawi?

W przypadku wystąpienia skurczu mięśnia najlepszym sposobem na jego ustąpienie jest masaż oraz rozciąganie. Możesz wykonać kilka ćwiczeń rozciągających na daną partię mięśni lub powoli rozmasowywać przykurczony obszar. Pamiętaj, by robić to delikatnie. Po kilku minutach takiego masażu ból i skurcz powinny ustąpić.

Jak zapobiegać skurczom mięśni?

By zapobiec skurczom mięśni w przyszłości, trzeba wykluczyć ich przyczynę. Jeśli badania lekarskie są w normie, warto przyjrzeć się codziennemu stylowi życia. Codzienne, długotrwałe stanie lub siedzenie może wywoływać skurcze, dlatego warto wprowadzić do swojej rutyny treningi lub przynajmniej kilka razy w ciągu dnia przespacerować się i porozciągać.

W przypadku osób intensywnie uprawiających sport wskazane może być zmniejszenie ilości treningów lub zmodyfikowanie niektórych ćwiczeń. Bardzo ważne jest, by zawsze pamiętać o rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu po. To pomoże przygotować mięśnie do wysiłku i zregenerować je na końcu. Nie można też zapominać, by podczas ćwiczeń, a także przez cały dzień pić odpowiednie ilości wody, co zapobiegnie odwodnieniu i na bieżąco uzupełni elektrolity – przede wszystkim sód i potas.

Magnez a skurcze

Kiedy skurcze wynikają z niedoboru magnezu, warto też uzupełnić swoją dietę o produkty bogate w ten składnik mineralny. Najwięcej znajdziesz go w pestkach dyni, nasionach słonecznika, produktach pełnoziarnistych, orzechach, kakao, czy zielonych warzywach. Jednak bolesne, nocne skurcze nóg, mogą być sygnałem dużego niedoboru magnezu. By go uzupełnić, warto wspomóc się preparatami zawierającymi ten pierwiastek. Dobrym wyborem mogą być leki z magnezem takie jak Magnefar B6 Bio i Magnefar B6 Forte. Zawierają dobrze przyswajalny przez organizm cytrynian magnezu oraz witaminę B6.

A jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat skurczów mięśni i ich przyczyn, przeczytaj artykuł na stronie producenta: https://magnefar.pl/skurcze-miesni-jak-sobie-z-nimi-radzic/.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Materiał promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *