Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące - które są najłatwiejsze w uprawie?

Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące – które są najłatwiejsze w uprawie?

Poznaj najpiękniejsze kwiaty wieloletnie do ogrodu: długo kwitnące i proste w uprawie. Na jakie gatunki się zdecydować? Sprawdź, jakie rodzaje kwiatów mogą wkrótce ozdobić Twój dom!

Ogrody nadają duszy miejscu zamieszkania. Gdy są pełne krzewów owocowych czy grządek z warzywami, stają się bardzo pożyteczne. To jednak kwiaty odpowiadają za charakter ogrodu, upiększając go. Krzewy i kwiaty wieloletnie są szczególnie pożądanym dodatkiem do każdego ogródka – sprawiają, że cieszy on oko przez długi czas. Które gatunki są proste w uprawie? Poznaj kwiaty długo kwitnące, które zaczarują Twój ogród!

Co to jest bylina wieloletnia?

Bylina wieloletnia to roślina, która żyje przez dwa lata lub dłużej. Część nadziemna – zazwyczaj kwiat – obumiera w czasie zimy, natomiast podziemne kłącza, cebule lub korzenie gwarantują przetrwanie. Większość kwiatów odtwarza się wiosną, dzięki czemu roślina dalej może cieszyć swoim wyglądem.  Wybierając odpowiednie byliny do swojego ogrodu, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Pierwszą z nich będzie wysokość rośliny. Pożądany gatunek powinien mieć odpowiednią wielkość, aby przycinanie i pielęgnowanie go nie sprawiało problemu. Należy także zastanowić się, czy w ogrodzie mogą się pojawić rośliny potencjalnie trujące – przy posiadaniu dzieci, szczególnie małych, może to okazać się tragicznym pomysłem. Ważnym aspektem jest także wygląd kwiatu – warto wcześniej rozeznać się nad wielkością pąków, kwiatostanów czy liści, aby roślina nie zaburzała estetyki ogrodu.

Wysokie kwiaty ogrodowe wieloletnie

Niektóre byliny wieloletnie długo kwitnące są dość wysokie. Sprawdzą się idealnie do dużych przestrzeni, a także wtedy, gdy kwiaty mają zapewnić prywatność. Na jakie kwiaty postawić?

Poszukując wysokich, wieloletnich kwiatów do swojego ogródka, warto postawić na klasykę. Słonecznik jest eleganckim kwiatem, który nie jest zbytnio uciążliwy w uprawie. Jego jasne, żółte płatki rozświetlą cały ogród i nadadzą mu przyjemnej, radosnej atmosfery. Słonecznik helianthus może zdobić przestrzeń przez wiele lat, jeśli posadzony zostanie w nasłonecznionym miejscu. Roślina ta nie najlepiej znosi suszę oraz umiejscowienie w cieniu. Jej okres kwitnienia obejmuje czas od czerwca aż do września.

Świetnym wyborem do ogrodu będzie także róża pomarszczona (rosa rugosa). Te kwiaty – długo kwitnące i szybko się rozgałęziające – mogą stać się wspaniałą ozdobą w postaci żywopłotów lub pojedynczych krzewów. To nie jest ich jedyna zaleta – z płatków róży można przygotować sławną konfiturę różaną, która uświetnia smak pączków. Czerwone, białe lub różowe kwiaty róży pojawiają się od kwietnia do sierpnia. Róża pomarszczona jest niezwykle prosta w uprawie. Odporna jest na choroby i szkodniki. Jeśli będzie rosnąć w miejscu niezbyt wietrznym i słonecznym, z pewnością okaże się piękną ozdobą każdego ogrodu.

Urokliwy wygląd jeżówki purpurowej sprawia, że jest jedną z chętniej uprawianych roślin wieloletnich. Zwraca uwagę bajecznymi płatkami w różnych odcieniach różu i fioletu. Te wysokie kwiaty ogrodowe osiągają około 60-90 cm, ale niektóre odmiany mogą dorastać nawet do 120 cm. Jeżówka odporna jest na choroby oraz mróz, a jej szorstkie, twarde liście nie przyciągają owadów – to roślina idealna dla początkujących ogrodników.

Byliny wieloletnie niskie długo kwitnące

Mniejsze rośliny mają w sobie wiele uroku. Prezentują się wspaniale w bukietach czy też na niskich rabatach. Jakie byliny wieloletnie długo kwitnące warto posadzić w swoim ogrodzie?

Astry chińskie (Aster novi-belgii) mogą okazać się zadowalającym rozwiązaniem. Te kwiaty ogrodowe długo kwitnące nie mają dużych wymagań. Rosną w przeciętnych warunkach: potrzebne im miejsce słoneczne lub z lekkim półcieniem oraz gleba umiarkowanie wilgotna. Astry kwitną od lipca do listopada, zachwycając płatkami w kolorach: różowym, białym lub fioletowym.

Ogród może ozdobić także szarotka. Osiąga ona zaledwie 10-25 cm.  Jej nietypowe kwiaty w kształcie gwiazdy powiększą kolekcję osobliwych, choć nie aż tak prostych w uprawie, roślin. Szarotka musi znajdować się nasłonecznionym miejscu, najlepiej w wapiennej glebie. Jest to gatunek całkiem mrozoodporny. Będzie dobrze prezentować się przy obwódkach wokół chodników, przy murach lub dużych kamieniach.

Wybór odpowiednich kwiatów długoletnich do ogrodu może wydawać się trudnym przedsięwzięciem. Jest jednak wiele roślin, które upiększą przestrzeń swoim wyglądem, nie wymagając przy tym specjalnych warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *