Wieczornik damski - jak go hodować?

Wieczornik damski – jak go uprawiać?

Wieczornik damski (Hesperis matronalis L.) należy do rodziny kapustowatych. Jest to jedna z najstarszych roślin na świecie. Przypuszcza się, iż pochodzi ze starożytnego Rzymu. Naturalnie występuje w Europie oraz Azji. Cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, stanowiąc ciekawe urozmaicenie każdego kwietnika. W artykule podpowiemy, o czym pamiętać podczas sadzenia i uprawy wieczornika damskiego!

Wieczornik damski – wymagania i charakterystyka

Wieczornik damski występuje powszechnie na terenie całego naszego kraju. Jest szczególnie chętnie uprawiany w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji. W podaniach znajdujemy wzmianki sugerujące, że roślina ozdobna była uprawiana już w ogrodach starożytnych Rzymian. Czym charakteryzuje się wieczornik damski? Bylina należy do rodzin krótkowiecznych. Jednocześnie nigdy nie wiadomo, ile dokładnie lat przetrwa. Najczęściej przyjmuje się, że jest to roślina dwuletnia, niekiedy może jednak kwitnąć nawet przez 4 lata.

W pierwszym roku po wysianiu możemy spodziewać się wyłącznie zielonej kępki dekoracyjnych liści. Dopiero w następnych latach będziemy mogli podziwiać kwitnące pędy. Liście odziomkowe zanikają przy tym jeszcze przed pełnym rozkwitnięciem. Roślina osiąga wysokość ok. 1 m, zachwycając gęstym kwieciem. Poszczególne kwiatki mają ok. 2 cm średnicy i odznaczają się przepięknym zapachem. Ze względu na krótką żywotność wieczornika konieczne jest dosadzanie nasion co kilka lat.

Wieczornik damski – kiedy siać?

Zastanawiasz się, jak zasadzić wieczornik damski? Nasiona można wysiać w kuwetach na przełomie czerwca i lipca. Następnie, gdy puszczą pierwsze liście, można przenieść sadzonki do pojedynczych doniczek. W miejscu docelowym swojego ogrodu zasadź je pod koniec lata. Roślina dobrze przyjmuje się zarówno w nasłonecznionych, jak i zacienionych partiach ogrodu. Wieczorniki wymagają jednak żyznej gleby o dużej przepuszczalności. Sam odczyn podłoża powinien wahać się od zasadowego do obojętnego.

Aby zapewnić im optymalne warunki rozwoju, pamiętaj o regularnym nawadnianiu. Kwiaty wymagają bowiem lekko wilgotnej gleby. Źle znoszą przy tym towarzystwo chwastów. Warto zadbać zatem o regularne pielenie rabatki z kwiatami. Wieczornik jest mrozoodporny. Może przetrwać nawet w temperaturach sięgających -20 stopni Celsjusza. Aby go rozmnożyć, wystarczy wysiać nasiona bezpośrednio do gruntu. Procedurę przeprowadź na wiosnę.

Wieczornik damski – uprawa i pielęgnacja

Zasadziłeś wieczornik damski? Uprawa rośliny cieszy się ogromną popularnością ze względu na wyjątkowe walory dekoracyjne oraz prostą pielęgnację. Jednym z podstawowych zabiegów jest stabilizowanie pędów, jeśli te przekroczą ok. 60 cm wysokości. Warto pamiętać o umieszczaniu kratek oraz patyczków podtrzymujących, które zabezpieczą roślinę przed uszkodzeniem podczas wiatru.

Gatunek najczęściej nie wymaga nawożenia. Możesz zdecydować się na stosowanie niewielkich ilości nawozu raz na 3-4 miesiące w okresach wegetacji. Nie jest to jednak konieczne. Jeśli posiadasz oczko wodne lub staw, bez wahania możesz posadzić wieczornik na jego brzegach. Roślina potrzebuje wilgotnej gleby, dzięki czemu świetnie odnajdzie się w takim otoczeniu.

Jakie wieczorniki wybrać do ogrodu?

Podstawowym wariantem są wieczorniki damskie w kolorze liliowym. W sklepach znajdziemy także intensywniejsze odcienie purpury i fioletu. Alternatywną opcją jest wieczornik damski biały. Odmiana Alba odznacza się drobnym białym kwiatostanem. Alba Plena charakteryzuje się natomiast pełniejszymi kwiatami i bardziej okazałymi kwiatostanami.

Niezależnie od wybranej odmiany rośliny cechuje duża odporność. Nadają się do cięcia i długo utrzymują się w wazonie z wodą. Może przetrwać po zerwaniu nawet do 5-7 dni, stanowiąc piękną ozdobę Twojego domu. Świetnie sprawdzają się jako efektowne urozmaicenie działkowej rabaty z kwiatami oraz przydomowego warzywnika. Warto pamiętać jednak, iż kwiaty należą do roślin trujących, dlatego powinny znajdować się poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *