Samozamykacz do drzwi – czym jest, jak działa i po co się go stosuje?

Czynność otwierania i zamykania drzwi jest dla człowieka tak intuicyjna, że z pewnością nie myśli się o niej zbyt długo. To proces bazujący na ciągnięciu za klamkę, a następnie na wykonywaniu ruchu odwrotnego, mającego na celu zamknięcie skrzydła za sobą. Co jeśli okazuje się, że drugi etap pracy nie jest w ogóle potrzebny? Raczej nie zaoszczędzimy na tym masy czasu, ale z pewnością zwiększymy komfort samego użytkowania. W poniższym wpisie opowiemy więc, czym jest samozamykacz i wskażemy, jaką rolę może pełnić w domu czy mieszkaniu. Zapraszamy!

Działanie samozamykacza – czy to skomplikowane?

Definicja samozamykacza jest raczej intuicyjna i nie wymaga się jej przedstawiania. Mówiąc w skrócie, to mały element umożliwiający samoczynne zamykanie się drzwi po ich otwarciu. Doczepia się go zazwyczaj do górnej części drzwi oraz ościeżnicy.

Samozamykacz korzysta wyłącznie z energii mechanicznej. Nie napędza go żaden akumulator czy silnik, a jedynie siła człowieka. Ten wchodząc do pomieszczenia i szarpiąc za klamkę wkłada niejako energię, która chwilowo magazynowana jest w urządzeniu. Mowa dokładniej o sprężynie, która w procesie zwrotnym stopniowo oddaje energię i powoduje samoczynne zamykanie się drzwi, bez trzaskania nimi.

Zalety korzystania z samozamykaczy

Zdecydowanie, samozamykacze sprawdzą się wszędzie tam, gdzie widnieje szkodliwa tendencja do pozostawiania drzwi w stanie otwartym. Wiadomo, że powoduje to ogromne straty ciepła i przenosi się na koszty ogrzewania. Samozamykaczy używamy nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale i ośrodkach publicznych, gdzie klienci bądź pacjenci często zapominają o zamykaniu za sobą drzwi.

Ciężko o uwzględnienie w korzyściach czasu, jaki oszczędzilibyśmy na pociągnięciu klamki po wejściu do pomieszczenia. Zdecydowanie ważniejsza jest wygoda oraz sam komfort użytkowania. Widząc na drzwiach samozamykacz po prostu wchodzimy do pomieszczenia, bez obaw o to czy drzwi same się zamkną, czy też nie.

Rodzaje samozamykaczy dostępnych na rynku

Samozamykaczy jest na dobrą sprawę mnóstwo. Posiadają one różne kształty, kolory i wymiary, względem których możliwe jest dopasowanie ich do każdych skrzydeł. Co ciekawsze, samozamykacze dzielą się również w zależności od mechanizmu i struktury samych drzwi. Inne akcesorium będzie należało dobrać w przypadku skrzydła wejściowego, a inne w kwestii drzwi przesuwnych.

Wybór samozamykacza powinien odbywać się względem kilku czynników. Do podstawowych z pewnością należą waga, wymiary oraz sam rodzaj drzwi. Niektóre te elementy mogą różnić się również sposobem montażu oraz maksymalnym kątem rozwarcia. Najlepiej zainwestować w samozamykacze z regulacją kąta, co pozwoli na dostosowanie ich do większości skrzydeł. Wspomnieć należy również o normach i znakach symbolizujących, że takie urządzenie w ogóle nadaje się do użytku i jest w pełni bezpieczne. O wydaniu takiego certyfikatu świadczy użyty materiał oraz sam rodzaj mechanizmu. Sprzęt przed dopuszczeniem do sprzedaży musi być wielokrotnie testowany i sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa dzieci i dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *