Uprawa ogórków na sznurkach - na czym polega i jakie są jej zalety?

Uprawa ogórków na sznurkach – na czym polega i jakie są jej zalety?

Ogórki kojarzone są z wijącymi się po podłożu pędami, które potrafią rozrastać się na znacznych powierzchniach. Okazuje się, że istnieje alternatywna opcja dla tego sposobu. Uprawa ogórków gruntowych na sznurkach niesie ze sobą wiele korzyści – nie tylko dla roślin, ale też dla samego ogrodnika. W jaki sposób się do tego przygotować?

Uprawa ogórków na sznurkach – na czym polega?

Wąsy czepne są elementem pędu ogórka, który stopniowo prowadzony po powierzchni gleby zajmuje coraz większą ilość podłoża. Istnieje jednak możliwość uprawy tej rośliny „do góry”, co okazuje się mieć szereg zalet. Zamiast rozrastania się po ziemi pędy są wówczas podwiązywane sznurkami, przez co cała roślina przyjmuje pozycję pionową. Uprawa ogórka na sznurku nie jest skomplikowana, jednak wymaga większego nakładu pracy.

Swobodę rozprzestrzeniania się pędów należy bowiem zatrzymać, ukierunkowując je w odpowiednią stronę. Do tego celu niezbędne będzie stworzenie niewielkiej konstrukcji podporowej, jednak sam proces rozwoju rośliny nie będzie zaburzony. Jedynym aspektem, który ulegnie zmianie względem klasycznej uprawy, będzie sieć sznurków. Pędy będą wokół nich się wić, a ogrodnik będzie mógł się cieszyć z korzyści takiego rozwiązania.

Jakie są zalety uprawy sznurkowej?

Niewątpliwie uprawa ogórka na sznurku wymaga więcej pracy, jednak bilans zysków i strat okazuje się być finalnie dodatni. Pierwszym aspektem jest ilość zaoszczędzonego miejsca – taka sama liczba pędów będzie bowiem kierowana ku górze, przez co na niewielkiej działce znajdą się miejsca na grządki z innymi warzywami. Ułatwiony jest również dostęp do rośliny, którą można wówczas w łatwy sposób nawozić i podlewać. Zamiast gąszczu pędów ogrodnik uzyska pionową konstrukcję, będącą znakomitym sposobem uporządkowania całej działki. Sama roślina zyskuje większą ilość światła, dzięki czemu dojrzewanie ogórków przebiegnie równomiernie.

Nie bez znaczenia jest również mniejsze prawdopodobieństwo zalania liści ogórków – w przypadku uprawy klasycznej nadmierna wilgoć prowadzi do większego prawdopodobieństwa ataku szkodników i pleśni. Wreszcie kwestie estetyczne – dobrze skonstruowana sieć palików i sznurków z pewnością upiększy cały ogród, który od teraz stanie się efektownie wyglądającym i funkcjonalnym miejscem wypoczynku.

Jak przygotować się do takiej uprawy?

Trudno znaleźć na polskich działkach bardziej powszechną roślinę niż ogórki gruntowe. Uprawa ogórków na sznurkach nie jest trudna, jednak wymaga odpowiedniego doboru narzędzi i akcesoriów.

Najpierw jednak warto wybrać odmianę rośliny, która będzie charakteryzować się silnymi pędami i wąsami – stanowią one gwarancję tego, że cała roślina będzie odpowiednio ustabilizowana nawet wówczas, gdy konstrukcja osiągnie wysokość znacznie powyżej półtorej metra.

Kolejnym aspektem jest odpowiedni dobór miejsca, które będzie osłonięte od wiatru. Uprawa ogórków na sznurkach w tunelu lub szklarni rozwiązuje ten problem, jednak nie każdy posiada w swoim ogrodzie takie rozwiązania.

Uprawa ogórków na sznurkach krok po kroku

Przygotowania do stworzenia miejsca pod uprawę należy rozpocząć od umieszczenia w ziemi słupków lub drewnianych palików. Odległość pomiędzy nimi powinna wynosić około dwóch lub trzech metrów. Następnie na wysokości około 15-20 centymetrów nad ziemią należy do stworzonej wcześniej konstrukcji przywiązać poziomo sznurki – najpierw w kierunku poziomym, a następnie pionowym. Kolejnym etapem będzie tworzenie coraz to wyżej położonych „warstw” sznurków, które stworzą pewnego rodzaju siatkę. Będzie stanowiła ona oparcie dla pędów, które zaczepiając się o nią, będą stopniowo kierować się w górę.

Po wykonaniu tego zadania można przejść do etapu wysadzania, w którym to ogórki zostaną umieszczone w dołkach o głębokości około kilkunastu centymetrów. Od górnej części sznurkowanej „siatki” następnie należy poprowadzić główny sznurek podtrzymujący każdy pęd i voilà – gotowe! Oczywiście przygotowane w ten sposób stanowisko to dopiero początek uprawy, natomiast w późniejszym czasie jedynym obowiązkiem do wykonania będzie regularne podlewanie oraz nawożenie, a także skracanie sznurków wraz ze wzrostem ogórków. Każdy amator ogrodnictwa z pewnością poradzi sobie z uprawą tego typu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *