Mączniak to choroba grzybowa, która atakuje różne rośliny rosnące zarówno w ogrodach, na polach, w szklarniach, a nawet w domach. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na mączniaka, które przedstawimy w tym artykule.
Czym jest mączniak?
Mączniak jest chorobą grzybową, która atakuje różne rośliny. Wyróżniamy dwie choroby: mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego. Pierwszy z nich charakteryzuje się powstawaniem białego nalotu, który może przypominać mąkę czy watę. Zaatakowana roślina może żółknąć, zwijać się i usychać.
Z kolei mączniak rzekomy najczęściej poraża liście. W wyniku choroby na liściach pojawiają się okrągłe plamy w brązowym lub lekko czerwonym kolorze. Dodatkowo pojawia się biały nalot. Jest to bardzo groźna choroba, która nieleczona może prowadzić do całkowitego zamierania roślin.
Domowe sposoby na mączniaka
Mączniak prawdziwy to choroba, która najczęściej atakuje warzywa, jednak może również dotknąć wiele innych roślin, np. drzewa i krzewy owocowe czy kwiaty. Jaki jest najlepszy domowy sposób na mączniaka prawdziwego? Warto wypróbować kilka.
- Roztwór wody i sody oczyszczonej – wystarczy wymieszać 1 łyżkę sody z 1 litrem wody, a następnie spryskać roślinę. Soda doskonale radzi sobie z grzybem, dlatego pozwoli pozbyć się choroby.
- Roztwór wody i mleka – do 900 ml wody należy dodać 100 ml mleka. Przelać do butelki ze spryskiwaczem i spryskać porażone rośliny.
- Gnojówka z pokrzyw – należy rozcieńczyć ją z wodą w proporcji 5:1 i spryskać porażone rośliny.
- Roztwór wody z octem – w proporcji 3:1. Wystarczy spryskać roślinę. Zawarty w occie kwas doskonale poradzi sobie z grzybem atakującym rośliny.
Wymienione sposoby na mączniaka mogą okazać się niezwykle skuteczne, jednak w przypadku dużego zaawansowania choroby konieczne może być zastosowanie środków chemicznych, które można kupić w dobrych sklepach ogrodniczych.
Uprawa ogórków i pomidorów – jak sobie radzić z mączniakiem?
Mączniak to choroba, która bardzo często atakuje różne gatunki warzyw, np. pomidory, ogórki, dynie, cukinie czy marchew. Domowe sposoby na mączniaka ogórków czy pomidorów mogą być naprawdę skuteczne. Dlatego też każda osoba, która musi mierzyć się z taką chorobą grzybową w swoim ogrodzie, powinna w pierwszej kolejności sięgnąć po gnojówkę z pokrzyw, ocet, sodę czy mleko. Dopiero kiedy domowe metody na mączniaka zawiodą, warto wypróbować środki chemiczne. Co ważne, niezwykle istotna jest stała kontrola upraw, która pozwala w porę zauważyć problemy i interweniować.
Domowe sposoby na mączniaka agrestu, jabłoni i innych drzew owocowych
Mączniak to choroba, która może zaatakować wiele roślin, np. agrest, jabłonie czy inne krzewy i drzewa owocowe. Polecamy skorzystać z kilku innych sposobów, które pomogą pozbyć się tej podstępnej choroby grzybowej. Doskonale wypadają tu olejki eteryczne, np. znany olejek herbaciany, który za kilkanaście złotych możemy kupić w dobrym sklepie zielarskim czy aptece. Wystarczy 1 litr wody i 1 łyżeczka olejku. Tak przygotowany roztwór należy przelać do butelki ze spryskiwaczem i spryskać rośliny. Innym sposobem może być wykorzystanie wody, proszku do pieczenia, oleju rzepakowego i płynu do naczyń. Wystarczy wymieszać:
- 3 łyżki oleju rzepakowego,
- 3 krople płynu do naczyń,
- 5 litrów letniej wody,
- 3 opakowania proszku do pieczenia.
Wszystko należy wymieszać i spryskać zaatakowane rośliny. Czynność można powtarzać raz w tygodniu.
Jak uniknąć mączniaka na roślinach?
Aby uniknąć mączniaka, który może skutecznie niszczyć uprawy, warto:
- stosować się do zasad płodozmianu;
- usuwać chwasty;
- unikać nadmiernego nawożenia, szczególnie azotem;
- wybierać odmiany odporne na choroby grzybowe;
- kupować nasiona u sprawdzonych sprzedawców;
- nie moczyć liści podczas podlewania;
- usuwać resztki roślin po zbiorach;
- niszczyć porażone części roślin, tak aby nie pozostawały w glebie; najlepiej je spalić;
- pomiędzy roślinami, które są chętnie atakowane przez mączniaka, warto sadzić czosnek, szczypior lub bazylię.